W niedzielę, podczas obchodów 150. rocznicy urodzin Wincentego Witosa, historycznej postaci na czele ruchu ludowego, prezydent Andrzej Duda zadał retoryczne pytanie – gdzie jest obecnie PSL? Zauważył, że partia ta jest członkiem koalicji rządzącej, która ma na swoim koncie osadzenie posłów w więzieniu. W krótkim czasie spotkał się z odpowiedzią.

Prezydent Duda podnosił na piedestale postać Wincentego Witosa, umieszczając go wśród najwybitniejszych Polaków i uznając za najbardziej wpływowego lidera wiejskiej Polski. Przypomniał również, że Witos był orędownikiem wolnej, suwerennej, niepodległej i demokratycznej Polski, wolnej od rzeczy tak destrukcyjnych jak korupcja. W tym kontekście postawił pytanie o miejsce PSLu w dzisiejszym krajobrazie politycznym, zwracając uwagę na to, że partia ta jest częścią koalicji rządzącej, która wprowadziła do więzienia posłów skazanych w tzw. aferze gruntowej – Mariusza Kamińskiego oraz Macieja Wąsika z PiS.

Prezydent zwrócił również uwagę na wyjątkowy charakter spotkania, które miało miejsce. Stwierdził, że nie jest to tylko obchód 150-lecia urodzin Wincentego Witosa, wielkiego Polaka i lidera ruchu ludowego, współzałożyciela Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego „Piast”, a później Centrolewu. Wyraził też przekonanie, że gdyby Witos mógł być obecny fizycznie, prawdopodobnie zadałby pytanie o stan dzisiejszej Polski i sytuacje, w których posłowie są osadzani w więzieniu. Zaobserwował, że to przypomina sytuację z roku 1930 i tzw. proces brzeski.