W wyborach prezydenckich na Tajwanie, które odbyły się w sobotę, triumfował obecny wiceprezydent kraju Lai Ching-te. Przeciwnikami Lai byli Hou You-ih reprezentujący Kuomintang (KMT) oraz Ko Wen-je z Tajwańskiej Partii Ludowej (TPP). Wyniki te są jednak wstępne i oparte na danych podawanych przez lokalne media telewizyjne. Wygrana Lai zapowiada dalsze umocnienie relacji Tajwanu z Stanami Zjednoczonymi.

Chociaż Komisja Wyborcza nie ogłosiła jeszcze oficjalnie zwycięstwa Lai Ching-te, jego najgroźniejszy rywal, Hou You-ih, przyznał już swoją porażkę. Hou, członek Kuomintangu, był zwolennikiem zacieśnienia więzi z Chinami.

Lai Ching-te kandydował z ramienia rządzącej obecnie Demokratycznej Partii Postępowej (DPP) i przez ostatnie cztery lata pełnił funkcję wiceprezydenta u boku Tsai Ing-wen. W tych wyborach zdobył 40% poparcia.

Jednak nie tylko Hou You-ih przyznał swoją porażkę. Również Ko Wen-je, reprezentujący niewielką Tajwańską Partię Ludową (TPP), uznał wygraną Lai podczas swojego wystąpienia, w którym pogratulował mu zwycięstwa.