Sytuacja związana z tankowcem St. Nikolas, który w czwartek został przejęty przez irańską marynarkę wojenną w Zatoce Omańskiej, jest tematem wielu raportów w mediach państwowych Iranu. Zgodnie z wcześniejszymi wiadomościami, na jednostkę morską wtargnęli uzbrojeni mężczyźni, co skutkowało zmianą trasy statek skierował się do Iranu.

Oficjalna agencja prasowa Iranu, IRNA, donosi, że „amerykański tankowiec został zarekwirowany przez marynarkę Islamskiej Republiki Iranu”, a manewr ten był efektem decyzji sądu. Jednakże, jak sugeruje Reuters, pozostaje niejasne dlaczego irańskie media opisują tankowiec nawigujący pod flagą Wysp Marshalla jako jednostkę amerykańską. Warto jednak pamiętać, iż w kwietniu 2023 roku ten sam statek został użyty przez USA do konfiskaty ładunku irańskiej ropy. Wtedy jednostka była znana pod inną nazwą – Suez Rajan.

Jak informuje grecki armator Empire Navigation, kontakt z tankowcem został utracony w tym samym dniu. Statek St. Nikolas, przewożący ładunek ropy naftowej z irackiej Basry, był na trasie do portu Aliaga, położonego na zachodnim wybrzeżu Turcji. Na pokładzie jednostki znajdowało się 19 członków załogi, w większości Filipińczycy.

Według informacji podanych przez portal saudyjski Arab News, system identyfikacji na statku został wyłączony, a kierunek tankowca wyraźnie wskazuje na Iran.