Wdrożony przez poprzednią władzę program „Bezpieczny kredyt 2 proc.” choć przyczynił się do wzrostu cen nieruchomości, cieszył się dużym zainteresowaniem ze strony społeczeństwa. Dzięki niemu wiele osób zyskało korzystne warunki kredytowe. Obecne władze planują wprowadzić nową inicjatywę – „Mieszkanie na start”.

Krzysztof Hetman, minister rozwoju i technologii, wyraził chęć wprowadzenia nowych regulacji związanych z budownictwem mieszkalnym i jego rozwojem w Polsce już w drugiej połowie 2024 roku. W ramach programu „Mieszkanie na start”, który przewiduje dopłaty do rat kredytu mieszkaniowego, będzie można skorzystać z preferencyjnych warunków do końca 2027 roku przy zakupie pierwszej nieruchomości. Rodziny, które mają co najmniej trzy dzieci, będą mogły skorzystać z tej oferty również w sytuacji, gdy kupowane mieszkanie lub dom jednorodzinny nie jest ich pierwszą nieruchomością, ale ma na celu poprawę warunków mieszkalnych.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii skierowało do konsultacji projekt ustawy dotyczący programu „Mieszkanie na start”. Jak wskazano w ocenie skutków regulacji, wprowadzone zostaną dodatkowe rozwiązania mające na celu zapewnienie równomiernego rozkładu popytu na rynku nieruchomości oraz ciągłość akcji kredytowej prowadzonej przez banki.

W ramach „Mieszkania na start” planowane są ograniczenia mające na celu zminimalizowanie ryzyka sytuacji, gdy z powodu skumulowania popytu okres przyjmowania wniosków o preferencyjny kredyt ograniczałby się jedynie do kilku pierwszych miesięcy od momentu otwarcia możliwości składania wniosków.