Woda to życie, więc nie może go zabraknąć w naszym stawie. W naszym oczku możemy hodować zarówno rośliny, jak i ryby, choć w tym drugim przypadku ich ilość i rodzaj uzależniony jest od wielkości przydomowego akwenu.

Rośliny do oczek wodnych

Niezależnie od wielkości, które ma oczko wodne w ogrodzie, królować w nim będą rośliny.

Rośliny w oczku wodnym pełnią nie tylko funkcję estetyczną. Ich zadanie wykracza daleko poza cieszenie wzroku ogrodnika. Wodna zieleń natlenia wodę i oczyszcza ją, wyciągając z niej produkty przemiany materii ryb i innych stworzeń które zamieszkują nasz zbiornik. Rośliny zacieniają powierzchnię, ograniczają rozwój glonów, a także stanowią schronienie dla narybku i dom dla wielu pożytecznych stworzeń.

Dzielimy je na kilka grup, w zależności od strefy, którą zajmują:

  • Rośliny strefy przybrzeżnej, gdzie woda ma głębokość maksymalnie 10 cm. Zaliczamy do nich rośliny bagienne, ozdobne kosaćce, niektóre gatunki traw, czy choćby popularne i lubiane kaczeńce.
  • Rośliny strefy płytkiej, z wodą o głębokości od 10 do 30 cm, to królestwo różnych odmian pałki wodnej, oczeretów i tataraków.
  • Rośliny strefy głębokiej, gdzie woda osiąga głębokość przekraczającą 30 cm, to przede wszystkim przepiękne lilie wodne oraz ich kuzyni – grążele.
  • Rośliny pływające. Jest to osobna kategoria roślin, które unoszą się na powierzchni wody, zacieniając ją i tworząc idealne środowisko dla narybku i innych stworzeń. Do roślin tych zaliczamy na przykład salwinię lub pistię.

Rośliny uprawiane w oczku należy posadzić w odpowiednim podłożu. Wypełniamy nim specjalne ażurowe doniczki dodatkowo wyłożone włókniną i umieszczamy w nim sadzonki. Tak przygotowane rośliny wkładamy do oczka wodnego pamiętając o tym, aby umieścić je na głębokości optymalnej dla rozwoju każdego gatunku. Aby przyspieszyć ich rozwój oraz zapewnić zdrowie możemy stosować nawozy dla roślin wodnych.

Warto jednak nie przesadzać z ilością nawozów, bowiem woda ze zbyt dużą ilością rozpuszczonych w niej składników odżywczych szybko zostanie opanowana przez glony. Gdy to się stanie, będziemy musieli uciec się do ich ręcznego usuwania oraz stosowania specjalnych preparatów antyglonowych. Walka z tymi jednokomórkowymi roślinami nie jest skazana na porażkę, ale należy do zadań dość pracochłonnych, więc lepiej jest nie dopuścić do wystąpienia plagi niż potem ją zwalczać.

Warto jednak poświęcić ten czas, bowiem pięknie zarośnięte oczko wodne, z krystalicznie czystą wodą i zdrowymi roślinami jest prawdziwą ozdobą ogrodu i powodem do dumy jego właściciela.

Wszystko do oczka wodnego kupisz w sklepie internetowym Trzmiel pod adresem: https://trzmiel.com.pl/oczko-wodne/oczka-wodne-i-kaskady

Ryby w oczkach wodnych

Chyba nie ma właściciela oczka wodnego, który nie marzyłby o posiadaniu w nim ryb. Niestety, decyzję o zarybieniu swojego stawu można podjąć dopiero po sprawdzeniu, czy jesteśmy w stanie stworzyć im odpowiednie warunki.

Ważna jest głębokość naszego oczka. Uznaje się, że zbiornik o głębokości ok. 130-150 cm jest wystarczający, by ryby bezpiecznie w nim przezimowały. Oczywiście, jeśli mamy możliwość odłowienia ich na sezon zimowy i umieszczeniu w kontrolowanych warunkach, możemy hodować je w zbiorniku płytszym, ale i wtedy należy pamiętać o przeliczniku, który mówi, że na 1 m2 oczka wodnego powinno przypadać nie więcej niż 25 cm długości ryby. Oznacza to, że w oczku o powierzchni 10 m2 można umieścić ryby o łącznej długości 250 cm, a więc np. 25 ryb o długości 10 cm.

Nieco inaczej ma się sprawa z karpiami koi, które są dużo większe od innych popularnych gatunków. W ich przypadku pojemność oczka powinna być odpowiednio większa. Oczko dla karpi koi powinno być też głębsze. Przyjmuje się, że 2 m to minimalna głębokość umożliwiająca tym rybom szczęśliwe i zdrowe życie.

Jeśli chodzi o gatunki, to w oczkach wodnych trzymane są różne odmiany karasi, barwne odmiany lina, jesiotry oraz karpie koi. Karaś ozdobny lub po prostu złota rybka dostępny jest w wielu odmianach, różniących się barwą i kształtem ciała. Ze względu na stosunkowo małe rozmiary można go trzymać nawet w mniejszych oczkach wodnych.

Decydując się na trzymanie ryb musimy liczyć się z tym, że ilość naszych obowiązków wzrośnie, bowiem oprócz troski o rośliny dojdzie nam jeszcze kwestia dbania o dobrostan naszych płetwiastych podopiecznych.

Istotne będą odpowiednie sprzęty do oczka wodnego, niezbędna jest np. wydajna filtracja w oczku wodnym z rybami. W handlu dostępne są różne rodzaje filtrów do oczka. Ich wielkości i przepływy dostosowane są do różnych pojemności naszych przydomowych akwenów. Niezależnie od rozmiaru czy technologii, wszystkie one pełnią jedną i podstawową funkcję – oczyszczają wodę mechanicznie, czyli usuwają z niej różnego rodzaju zanieczyszczenia (np. resztki roślin, liście itd.). Drugą formą filtracji jest filtracja biologiczna zapewniana przez dobroczynne bakterie zamieszkujące wkłady do filtra. Eliminują one z wody toksyczne związki azotu, dzięki czemu woda w oczku wodnym jest czysta i bezpieczna dla jej mieszkańców.

Oprócz zapewnienia filtracji, decydując się na ryby do oczka wodnego, musimy także pamiętać o tym, aby właściwie je karmić. Na rynku istnieje wiele rodzajów pokarmów dla ryb dostosowanych do potrzeb i budowy ciała różnych gatunków – kupić można specjalistyczne pokarmy dla jesiotrów, karasi, karpi koi oraz innych ryb, które zamieszkają w naszym stawie. Zawierają one nie tylko substancje odżywcze, ale również inne dobroczynne składniki, promujące zdrowie i prawidłowy rozwój ryb.

Podsumowując

Pamiętajmy! Nigdy nie należy przekarmiać ryb, gdyż zbyt duża ilość podanego pokarmu opadnie na dno i zacznie się rzokładać, zagrażając równowadze biologicznej naszego oczka wodnego. Równie kłopotliwe może być podawanie zbyt małej ilości pokarmu gdyż głodne ryby mogą zacząć konsumować rośliny, które z taką pieczołowitością sadziliśmy w upatrzonych miejscach stawu.

Poświęcając zaledwie kilka godzin w miesiącu na prace wokół oczka i dbanie o ryby oraz rośliny będziemy mieć pewność, że nasz mały ekosystem jest zdrowy i osiągnie pełnię swego potencjału, stając się prawdziwym klejnotem ogrodu!