Planowany na poniedziałek 29 sierpnia start misji księżycowej Artemis 1 musiał zostać odwołany. Jak podała NASA powodem decyzji była usterka jednego z czterech silników na ciekły wodór oraz tlen. Awarię zaobserwowano podczas jednej z prób przedstartowych. To już kolejny raz kiedy wystąpił tego rodzaju problem po tym, jak w czerwcu tego roku prowadzono test rakiety.

Start rakiety SLS z kapsułą Orion planowany był podczas dwugodzinnego okna startowego rozpoczynającego się o godzinie 14:33 czasu polskiego. Musiał jednak zostać odwołany, po tym jak jak w trakcie próby przedstartowej odnotowano usterkę i wyciek paliwa z jednego z czterech silników rakiety, o czym MASA poinformowała popołudniu w obszernym komunikacie.

W wydanym oświadczeniu Amerykańska Agencja podała, że trwa omawianie planu działania ,w którym bierze udział zespół startowy dyrektor startu Artemis 1. Eksperci prowadzą analizę danych celem ustalenia, czy zaistniały problem będzie się dało skorygować w najbliższych dniach.

NASA podała, że kolejne okno startowe otworzy się w piątek 2 września. Start w tym terminie oznacza, że misja, w związku ze wzajemnym ustawieniem Ziemi i Księżyca potrwałaby łącznie 39 dni. Gdyby start miał miejsce dzisiaj bądź w poniedziałek 5 września, kiedy będzie kolejne okno startowe, misja potrwałaby o trzy dni dłużej.

Na chwilę obecną jednak nie jest jednak wiadomo, czy wykryta usterka nie będzie wymagała dłużej trwających napraw, do tego, jak podkreśla Agencja, spodziewane jest pogorszenie warunków pogodowych w najbliższych dniach co może spowodować kolejne opóźnienia.

Rzecznik NASA poinformował, że trzeba poczekać na wyniki analizy zebranych danych i wynikająca z nich decyzję zespołu startowego. Wówczas okaże się jakie działania będą podejmowane dalej. Dodał też, że rakieta obecnie znajduje się w tzw. „stabilnej konfiguracji” i jest w większości już zatankowana.

Fiasko startu misji Artemis 1 w poniedziałek to kontynuacja serii problemów z którymi projekt SLS zmaga się od samego początku. Pierwotne plany zakładały pierwszy start już w 2016 roku.

Program Artemis – powrót człowieka na Księżyc

Artemis to nazwa realizowanego wspólnie przez NASA, firmy prywatne, a także partnerów międzynarodowych na czele z Europejską Agencją Kosmiczną ESA program lotów kosmicznych, którego celem jest ponowne wysłanie ludzi na Srebrny Glob. Program ruszył oficjalnie końcem 2017 roku, niestety regularnie napotyka problemy, z których najnowszy wiąże się z usterką silnika przed planowanym startem.

Artemis 1 jest pierwszą z planowanej serii coraz bardziej skomplikowanych misji załogowych na Księżyc, którego celem ma być przetestowanie nowego statku kosmicznego Orion. Podczas pierwszej misji nie będzie w nim astronautów, a lot będzie całkowicie bezzałogowy. W ramach testów w fotelu dowódcy zasiądzie jednak manekin Campos „wspierany” przez dwa inne Helgę i Zohara.

Znaczenie programu Artemis

Na start pierwszej misji amerykański program kosmiczny czekał blisko 29 lat. 29 sierpnia miała wyruszyć misja kosmiczna z numerem 1 z udziałem ogromnej mierzącej blisko 100 metrów rakiety Space Launch System SLS. Ma ona umożliwić powrót astronautów na Księżyc, a w dalszej perspektywie wydatnie przyczynić się w założeniu tam stałej bazy.

Pierwszy start Artemis 1 miał odbyć się w 2018 roku, jednak był on wielokrotnie opóźniany z powodu licznych problemów technicznych samej rakiety SLS. Na stanowisko startowe, gdzie znajduje się obecnie, rakieta przetestowana została w marcu bieżącego roku w celu przeprowadzenia na miejscu kluczowego dla powodzenia misji testu obejmującego włączenie rakiety oraz statku kosmicznego Orion, załadowanie paliwa do zbiorników, symulacje odliczania startowego do wyzerowania licznika oraz opróżnienie zbiorników rakiety. Oficjalny start miał mieć miejsce w poniedziałek 29 sierpnia, jednakże problemy techniczne, towarzyszące całemu przedsięwzięciu na każdym etapie nadal powodują kolejne opóźnienia.