Mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego dynamicznie zmagają się ze składaniem swoich deklaracji podatkowych. Od 15 lutego do tej pory, złożyli już 425 tysięcy z nich. Wyraźnie zarysowuje się trend korzystania z formy online, gdyż aż 43% wszystkich zeznań zostało przesłane drogą elektroniczną. Należy podkreślić, że jeżeli nie potwierdzimy naszego rozliczenia online w usłudze e-PIT do 30 kwietnia, zostanie ono uznane za złożone.

Platforma Twój e-PIT cieszy się rosnącą popularnością wśród użytkowników. Wszystko za sprawą funkcji automatycznego generowania zeznań dla osób pracujących na podstawie umowy o pracę lub umowy zlecenia. Jak tłumaczy doradca podatkowy Patrycja Mikuła, system umożliwia im samodzielne składanie zeznań.

Zasady dotyczące zwrotu nadpłaconego podatku wynikają bezpośrednio z formy złożenia deklaracji. Osoby, które skorzystały z elektronicznego zeznania, otrzymają zwrot w ciągu maksymalnie 45 dni. W przypadku złożenia tradycyjnego, papierowego PIT-u, urząd podatkowy ma na zwrot aż 90 dni.

Jedna ze szczecinianek twierdzi, że korzysta z formy online ze względu na wygodę i możliwość złożenia deklaracji o dowolnej porze. Inna dodaje, że korzystanie z tej formy jest proste – wystarczy sprawdzić dane, a jeśli nie korzysta się z żadnych ulg, można od razu wysłać zeznanie. Jeśli zaś występuje nadpłata – trzeba ją uregulować.