Papież Franciszek, podczas środowej audiencji z wiernymi, zaapelował do obywateli Polski o umiejętność radzenia sobie z gniewem oraz zdolność do wzajemnego wybaczenia. Zwrócił uwagę na konieczność tworzenia „cywilizacji miłości”. Podczas tego spotkania przypomniał również o horrendalnych czynach okrucieństwa, które mają miejsce na Bliskim Wschodzie oraz w Ukrainie, gdzie trwają konflikty zbrojne, i w tym kontekście zaapelował do przywódców różnych państw świata.

Podczas odbywającej się w Auli Pawła VI audiencji, papież zwracając się do Polaków stwierdził, że rozpoczęliśmy Nowy Rok od namaszczania go budową pokoju na świecie, szczególnie w rodzinnym kraju, w domostwach i sercach Polaków. Zaznaczył, że za fundament pokoju powinna być prawda. Zalecił, aby troska o dobro wspólne, umiejętne radzenie sobie z gniewem oraz gotowość do wybaczania innym pomogły w budowie cywilizacji miłości w aktualnej sytuacji społecznej. Papież Franciszek udzielił ze swej strony błogosławieństwa dla Polaków oraz ich rodzin.

Podczas spotkania papież wspomniał także o Krajowym Dniu Cywilnych Ofiar Wojny, obchodzonym we Włoszech następnego dnia. Podkreślił, jak ważne jest pamiętanie o ofiarach dwóch wojen światowych, ale również o tych, którzy zginęli lub zostali ranni w trakcie dzisiejszych konfliktów zbrojnych. – Solidaryzujemy się z licznymi – aż zbyt licznymi – niewinnymi cywilnymi ofiarami wojen, której krew nadal plami naszą planetę, jak to ma miejsce na Bliskim Wschodzie czy w Ukrainie – powiedział papież, cytowany przez Vatican News. Franciszek podkreślał, że z wielu relacji o wojnach, które przeczytał, wyłania się obraz ogromnych okrucieństw. Wezwał władze świata do podjęcia działań mających na celu zaprowadzenie pokoju na świecie.