USA niesie pomoc dla Ukrainy. Zaawansowane technicznie czołgi trafią na Ukrainę jeszcze w tym roku. Dodatkowo przekazane zostaną również opancerzone pojazdy, łodzie bojowe oraz drony.

400 milionów dolarów wsparcia dla Ukrainy od USA

Zapadła decyzja Pentagonu w sprawie przekazania kolejnego pakietu pomocy dla Ukrainy. USA przekaże Ukrainie znaczącą pomoc wojskową. Wiadomo już, że przekazane zostaną czołgi. Będą to radzieckie T-72. Czołgi zostaną zmodernizowane w Republice Czeskiej. Dodatkowo USA przekaże również 250 opancerzonych pojazdów typu M1117 ASV, łodzie bojowe Riverine oraz ponad tysiąc dronów Phoenix Ghost.  Sfinansowane ma zostać także odnowienie pocisków przeciwlotniczych Hawk, które dostarczy Hiszpania.

Wartość pomocy, która ma zostać przekazana przez USA na walkę z Rosją wynosić będzie 400 milionów dolarów. Sfinansowanie pokryte zostanie z programu „Ukraine Security Assistance Initiative” (USA). Na tym nie koniec! Wsparcie dla Ukrainy zostanie również dostarczone z Holandii. Holandia przekaże ciężki sprzęt wojskowy o szacowanej wartości 120 milionów euro. W pakiecie pomocy znajdować się będzie 45 odnowionych czołgów.

 

Amerykański pakiet wsparcia z czołgami

Przekazane wsparcie będzie pierwszym, w którym występować będą czołgi. Będzie to pierwsza tego typu broń sfinansowana przez Amerykanów. Według specjalistów czołgi będą zaawansowane technicznie. Zostaną wyposażone w system łączności, optykę oraz pancerz. Część wsparcia trafi na Ukrainę jeszcze w tym roku. Wołodymyr Zełenski odniósł się do sytuacji wyrażając wdzięczność wobec prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Zwrócono jednak uwagę, że przekazany sprzęt nie jest nowy. Rzecznika Pentagonu Sabrina Singh udzieliła informacji, że przekazanie zachodnich czołgów byłoby bardzo kosztowną inwestycją. Ta opcja wiązałaby się również z czasochłonnym szkoleniem żołnierzy. Singh dodała również, że trwają negocjacje z zaprzyjaźnionymi państwami w sprawie dostarczenia kolejnych czołgów.