W czasach coraz szybciej rozwijających się technologii biznesowych i nieustannych zmian zadajemy sobie bardzo często pytanie dotyczące tego, czy warto postawić na internet światłowodowy. Czy ma do zaoferowania coś lepszego od znanego wszystkim internetu kablowego? Przeczytaj nasz poradnik, aby dowiedzieć się, dlaczego warto wybrać światłowód.

Światłowody powoli stają się nowym standardem wśród łącz internetowych o wysokiej jakości. Pomimo tego, że internet światłowodowy jest stosunkowo nową technologią, już teraz oferuje wiele korzyści dla biznesów opartych na działaniach technologicznych.

Światłowód operuje światłem, zamiast energią elektryczną podczas przesyłania danych. Ułatwia to szybsze łączenie między urządzeniami i zwiększą przepustowość sieci. Wyższość internetu światłowodowego w porównaniu z klasycznym łączem opartym na miedzianych kablach można sprowadzić do całkiem prostego stwierdzenia. Jednak, aby odpowiednio ująć całe spektrum, dla którego warto zainwestować w światłowód, poniżej przedstawimy nasze pięć argumentów.

Powód pierwszy: Szerokość pasma oferowana przez internet światłowodowy

Inwestycja w internet światłowodowy przede wszystkim zwiększa szerokość pasma, czyli przepustowość naszej sieci. Infrastruktura klasycznego kabla jest z natury ograniczona. Wszystko ze względu na to, że klasyczny internet kablowy został zaprojektowany w taki sposób, aby skupić całą swoją moc jedynie na pobieraniu danych.

Dlatego też wysyłania danych (tak zwanych upload) pozostawia wiele do życzenia. W dzisiejszym biznesie powolne prędkości wysyłania danych bardzo często bywają problematyczne. Jeżeli w dużej firmie wiele osób równocześnie będzie chciało korzystać z transmisji wideo, głosu lub swobodnie przesyłać pliki w sieci firmowej, może okazać się, że dostęp do łącza światłowodowego będzie niezbędny.

O ile w warunkach domowych niska prędkość przesyłania danych nie sprawi trudności wielu użytkownikom, w przypadku działań firmowych niska przepustowość internetu staje się prawdziwym utrapieniem.

Powód drugi: Ogólny wzrost prędkości, nie tylko w przypadku pobierania

Po podłączeniu internetu światłowodowego wzrost zarówno prędkości pobierania, jak i wysyłania jest zauważalny natychmiastowo w porównaniu z internetem kablowym. Dzisiejsze internety światłowodowe mogą nam dostarczyć nawet gigabajt lub dwa gigabajty prędkości pobierania na sekundę. Światłowód przesyła dane znacznie szybciej od klasycznego łącza internetowego niezależnie od tego, czy zależy nam na wysyłaniu lub pobieraniu. Warto dla porównania zaznaczyć, że niektóre podstawowe oferty połączeń kablowych nadal oscylują w granicy pobierania od 100 do 300 megabajtów na sekundę. To ogromna przepaść prędkości.

Internet światłowodowy jest przyszłością technologii. Już teraz mając dostęp do prędkości pobierania w wysokości jednego gigabajta na sekundę, możemy pobrać film w rozdzielczości 4K w zaledwie kilka sekund. Dodatkowo firmy korzystające z internetu światłowodowego mają dostęp do nawet dziesięciokrotnie szybciej prędkości wysyłania danych. Dzięki temu oczekiwanie na przesłanie folderu z plikami lub danymi firmowymi staje się przeszłością. Ponieważ wszystko zostaje załadowane w kilka sekund.

Powód trzeci: Bezpieczeństwo

Ze względu na to, że w tych czasach coraz częściej zwracamy uwagę na nasze cybernetyczne bezpieczeństwo, prawdopodobnie warto pochylić się na chwilę nad różnicą między konserwacją klasycznego internetu oraz światłowodu. Internet światłowodowy jest zbudowany w sposób, który umożliwia o wiele łatwiejsze wykrycie usterek. Dlatego zmieniając nasze połączenie na światłowodowe, natychmiastowo zwiększamy bezpieczeństwo sieci. Uszkodzone kable w sieci światłowodowej w widoczny sposób emitują inny rodzaj światła. Dlatego w prosty sposób można zidentyfikować uszkodzenia.

Powód czwarty: Niezawodność internetu światłowodowego

Istnieje wiele czynników, które mogą wpływać na przerwy w działaniu prądu. Jeżeli działanie twojej pracy opiera się na stałym połączeniu z internetem, czasami może to doprowadzić do pewnych utrudnień. Kabel jest podatny na ogromną liczbę czynników, które mogą wpływać na jego działanie. Trudne warunki pogodowe lub wilgoć mogą zerwać połączenie. Warto również zwrócić uwagę na to, że światłowód nie jest podatny na zaburzenia elektromagnetyczne, ponieważ jego konstrukcja nie opiera się na metalu. Sygnał internetowy jest przesyłany za pośrednictwem światła płynącego przez szklane elementy.

Powód piąty: Koszt usługi

Wraz z rozpowszechnianiem się opcji internetu światłowodowego, koszty takiej usługi spadają z roku na rok. Prawdopodobnie z czasem sieć światłowodowa stanie się nowym standardem we wszystkich domach, ponieważ jest trwalsza, tańsza w utrzymaniu i wymaga mniejszej ilości sprzętu do prawidłowego funkcjonowania. W dłuższej perspektywie szybszy i trwalszy internet światłowodowy z całą pewnością stanie się lepszą inwestycją od kabla koncentrycznego.