Strona czeska poinformowała o wprowadzeniu tymczasowej kontroli granicznej na granicy ze Słowacją. Decyzja czeskiego rządu spowodowana jest coraz większą falą nielegalnych imigrantów, którzy dostają się do kraju właśnie przez Słowację. W większości przypadków są to uciekinierzy z Syrii, dla których miejscem docelowym są kraje zachodnie, głównie Niemcy. Jak podają źródła, od początku bieżącego roku Czesi zatrzymali już ponad 11 tysięcy nielegalnych imigrantów, z czego prawie 9500 na przestrzeni ostatnich 8 dni. Jest to bezprecedensowa sytuacja, która wywołała reakcję władz.

Zamknięcie możliwości przekraczania granicy bez kontroli zostanie wprowadzone w nocy ze środy na czwartek. Na początek ma ono potrwać 10 dni, po tym czasie zostaną ocenione skutki podjętej przez rząd decyzji. Okres ten ma również pomóc w negocjacjach i dojściu do porozumienia ze stroną słowacką. W kwestii imigrantów, którzy nielegalnie przekraczają granicę zostaną też podjęte kolejne kroki prawne. Kodeks karny ma zostać zmodyfikowany w taki sposób, aby kary za przemyt ludzi były dużo wyższe niż dotychczas.

Tymczasowe wprowadzenie kontroli na granicy ma na celu zniechęcić imigrantów do wybierania trasy prowadzącej przez Czechy. Nie bez znaczenia jest również fakt, że niepokoje wzrastają na granicy czesko-niemieckiej. Jako, że celem imigrantów są między innymi Niemcy, niepokój zauważalny jest również w tamtym kraju, a szczególnie w rejonach przygranicznych.

Aktualnie pozostaje czekać na rozwój sytuacji na granicy czesko-słowackiej oraz na rezultaty jakie przyniesie wprowadzenie kontroli granicznej. Prawdopodobnie będą one dostrzegalnie już po upływie 10 dni, na które pierwotnie ma być zamknięte przejście graniczne bez kontroli.