W związku ze szczególnym charakterem uroczystości pogrzebowych królowej Elżbiety II wydano zbiór szeregu zasad, do których muszą się zastosować zagraniczni przywódcy.

Pogrzeb zmarłej monarchini, co już wiadomo oficjalnie, odbędzie się w poniedziałek 19 września. Zaproszonym na uroczystości przywódcom państw przesłano listę szeregu zasad, do których, ze względów bezpieczeństwa powinni się oni ściśle stosować planując podróż do Londynu.

Wyłącznie Głowy Państw

Brytyjska królowa Elżbieta II pochowana zostanie w Opactwie Westminsterskim. Do szczegółów i zasad obowiązujących uczestników uroczystości dotarł portal „Politico”. Jak ustaliło medium ze względów organizacyjnych na pogrzeb zaproszono wyłącznie prezydentów państw wraz z ich małżonkami bądź partnerami. Zaznaczono jednak, że jeśli któryś z przywódców nie będzie w stanie uczestniczyć w spotkaniu to może wybrać w zastępstwie innego przedstawiciela administracji bądź też rządu, w randze premiera albo ministra.

Przylot i transport

To jednak nie koniec, bowiem jak podało „Politico” biorących udział w uroczystości szefów państw poproszono, aby przybyli do Londynu lotami komercyjnymi, a nie państwowymi samolotami ponieważ największe lotnisko w Londynie Heathrow nie będzie obsługiwało lotów prywatnych. W prośbie brytyjscy organizatorzy mieli napisać, aby przybyli przywódcy spełnili tą wytyczną jeżeli jest to tylko możliwe i tylko w ostateczności decydowali się na podróż własnym samolotem. Zaznaczono też, że w takim wypadku dany przywódca musi być gotowy na to, że będzie mógł lądować na którymś z bardziej oddalonych od Londynu lotnisk.

Kolejne ograniczenie to brak możliwości korzystania z państwowych samochodów. Przywódców państw do Opactwa Westminsterskiego będą przewozić w dniu pogrzebu eskortowane autobusy, które odjadą z zachodniego Londynu. Tam bowiem „ze względu na ścisłe zasady bezpieczeństwa i ograniczenia na drogach” światowi politycy będą musieli zostawić rządowe pojazdy. Podobnie nie będą mieli oni mogli korzystać ze śmigłowców na odcinkach pomiędzy lotniskami w uwagi na ogólną liczbę lotów odbywających się w tym czasie.

Ścisłe zasady bezpieczeństwa w Londynie

W całym Londynie oraz miejscach, gdzie będą miały miejsce uroczystości pogrzebowe, jak przekazało „Politico” powołując się na swoje źródła, „będą obowiązywać ścisłe zasady bezpieczeństwa”. Po nabożeństwie pogrzebowym planowane jest przejście zagranicznych przywódców do Dean’s Yard, gdzie wezmą udział w wydanym przez ministra spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Jamesa Cleverly’ego przyjęciu. Po jego zakończeniu wrócą autokarami do zachodniego Londynu, gdzie będą mogli odebrać rządowe samochody i udać się w drogę powrotną.