Decyzja Polski o wstrzymaniu importu ukraińskiego zboża wywołała międzynarodowe poruszenie, szczególnie po tym, jak Ukraina złożyła skargę na Polskę oraz dwa inne kraje europejskie do Światowej Organizacji Handlu. Ruch ten spotkał się z reakcją na całym globie, a na temat sytuacji wypowiedział się rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA, John Kirby.

Kirby, podczas poniedziałkowego briefingu prasowego w Nowym Jorku, powiedział, że decyzja o blokadzie ukraińskiego zboża przez Polskę i inne kraje jest suwerennym wyborem tych państw. Wyraził stanowisko USA, mówiąc: „Byłoby hipokryzją, gdybyśmy wymuszali na tych państwach zmianę ich własnych decyzji”.

Przedstawiciel Rady Bezpieczeństwa Narodowego podkreślił również, że Stany Zjednoczone są świadome obaw swoich europejskich partnerów dotyczących importu zboża z Ukrainy. Przyznał przy tym jednak, że kraje podejmują suwerenne decyzje w interesie swoich obywateli. Kirby skomentował także aktualną sytuację na Ukrainie, mówiąc, że prezydent Biden będzie o niej mówił w ONZ, poruszając kwestię suwerenności, zgodnie z Kartą Narodów Zjednoczonych.

Choć USA szanują suwerenne decyzje poszczególnych państw, rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego zaznaczył, że ukraińskie zboże może przyczynić się do złagodzenia problemu głodu i cierpienia w najbardziej potrzebujących krajach. Dlatego też Waszyngton wyraził chęć powrotu do tzw. inicjatywy zbożowej i promowania eksportu żywności z Ukrainy przez Morze Czarne.