Wielki niewypał. Tak należałoby nazwać rządowy program „Mieszkanie Plus”. Chyba nawet najzagorzalsi zwolennicy rządzącej partii muszą przyznać, że efekt programy znacznie odbiega od oczekiwań przedstawionych w założeniach. Sam premier Mateusz Morawiecki przyznał, że projekt „Mieszkanie Plus” nie powiódł się w takim zakresie jak to zakładano. Jednakże problem z dostępności do mieszkań jest na tyle nośnym tematem, że rząd po raz kolejny przymierza się do wprowadzenia swoich pomysłów na rynek nieruchomości. Tym razem mowa o projekcie „Bezpieczny kredyt 2%”. Ciężko jest teraz wyrokować jakie będą jego rezultaty. Możemy jednak przyjrzeć się założeniom nowego programu i spróbować przewidzieć jak może wpłynąć na rynek nieruchomości w Polsce.

Założenia programu „Bezpieczny kredyt 2%”

W swoich założeniach rządowy projekt jest skierowany do osób, które chcą zakupić swoje pierwsze mieszkanie. Osoby takie będą oczywiście musiały spełnić kilka warunków. Pierwszym z nich jest limit wieku – wynosi on 45 lat. Drugim warunkiem jest brak posiadania, nawet w przeszłości, mieszkania, domu czy też spółdzielczego prawa do lokalu. Kolejny warunek dotyczy wysokości kredytu i wkładu własnego. Spełnienie wszystkich warunków pozwoli uzyskać kredyt na mieszkanie na bardzo dobrych warunkach. Przez 10 lat państwo będzie dopłacać do kredytu hipotecznego. Oprocentowanie dla kredytobiorcy wyniesie 2% powiększone o marżę, prowizję i opłaty bankowe. Natomiast sam kredyt będzie spłacany w formie stałych rat kapitałowych – całkowita rata będzie malejąca.

Nie tylko kredyt

Jednak jak wynika z założeń projektu, rząd nie ogranicza się jedynie do wsparcia kredytobiorców. W ramach rządowego programu możliwe będzie także oszczędzanie na mieszkanie na bardzo preferencyjnych warunkach. Projekt wprowadza specjalne konto mieszkaniowe. Będzie to preferencyjny rachunek oszczędnościowy. Regularne oszczędzanie kwoty przynajmniej 500zł będzie wiązać się z dopłatami z budżetu państwa. Co więcej odsetki będą zwolnione z podatku od zysków kapitałowych. Rządowy program ma ruszyć 1 lipca 2023 roku.