Ciężkie warunki od kilku dni utrzymują się w polskich górach. W Tatrach ryzyko lawin jest tak wysokie, że podjęto decyzję o zamknięciu wszystkich szlaków turystycznych. Silny wiatr oraz obfite opady śniegu skutecznie utrudniają turystykę. Mimo to wciąż wiele osób decyduje się na wyprawę na szlak. W ostatnich kilku dniach ratownicy GOPR mieli pełne ręce roboty. Kilka dni temu pisaliśmy o mężczyźnie, który ryzykował życiem, gdyż bał się poniesienia kosztów akcji ratunkowej. Ostatecznie udał się odnaleźć wyczerpanego turystę i sprowadzić w bezpieczne miejsce. Do kolejnej, dość nieoczekiwanej, akcji ratunkowej doszło w minioną dzielę.

Ponownie uratowany

W minioną dzielę ratownicy GOPR otrzymali wezwanie pomocy od wyczerpanego turysty. Zgłoszenie dotarło do ratownika dyżurującego około godziny 16.30. Z przekazanych informacji wynikało, że starszy mężczyzna zabłądził w okolicy Babiej Góry. Po otrzymaniu zgłoszenia do akcji zostało skierowanych 10 ratowników. Po dotarciu na miejsce okazało się, że to 2. raz w przeciągu ostatnich kilku dni kiedy ratownicy musieli ruszyć na pomoc tej samej osobie. Kilka dni wcześniej ten sam mężczyzna podróżując wraz ze starszą kobietą potrzebował pomocy na szlaku w okolicy Hali Krupowej. Jak widać to doświadczenie oraz ciężkie warunki panujące na szlaku nie przekonały seniora do zaniechania ryzykownych wycieczek.

Pracowity weekend

Niestety uratowanie bardzo upartego 72-latka nie było jedyną interwencją do której wezwano w miniony weekend ratowników GOPR. Mimo wydawanych ostrzeżeń o złej pogodzie i ciężkich warunkach na szlaki ruszyło wielu turystów. Nie wszyscy byli w stanie opuścić je o własnych siłach. Dwóch mężczyzn, którzy stracili siły na szlaku musieli zostać sprowadzeni do schroniska przez ratowników. Spędzili na szlaku ponad 10 godzin mimo, iż normalnie powinni pokonać go w 2 godziny. Kolejna grupa turystów w oczekiwaniu na pomoc ratowników musiała spędzić noc w jamie wykopanej w śniegu. Ratownicy wciąż apelują o rozsądek i nie podejmowanie ryzykownych decyzji podczas planowania wypoczynku w górach.