Andrzej Duda, prezydent Polski, wydał oświadczenie, w którym zapowiedział, że nie zamierza zatwierdzić propozycji zmiany polskiego ambasadora przy NATO. Prezydent przekazał, że kwestia ta nie była konsultowana z nim, co uważa za naruszenie dotychczas stosowanych procedur.

Duda podkreślił, że głównym reprezentantem Polski przed NATO jest prezydent Rzeczpospolitej Polskiej. Wyraził swoje oczekiwania co do szczegółów procesu wyboru nowego ambasadora, sugerując, że to on powinien przedstawiać premierowi nominata na stanowisko polskiego ambasadora w NATO.

Andrzej Duda skomentował również na konferencji prasowej, jak niezrozumiała jest sytuacja próby zmiany reprezentanta kraju na krótko przed szczytem NATO. Zauważył, że obecny ambasador jest w pełni zaangażowany w prace przygotowawcze do szczytu i przeprowadzenie takiej zmiany bez żadnego wyjaśnienia lub uwagi na jego bieżące działania jest zdumiewające.

W czwartek parlamentarna komisja ds. spraw zagranicznych pozytywnie oceniła kandydaturę Jacka Najdera na stanowisko ambasadora RP przy NATO. Najder ma zamiar objąć to stanowisko po raz drugi, po tym jak pełnił tę rolę w latach 2011-2016. Kandydatura Najdera uzyskała 12 głosów za i 10 przeciw, bez żadnych wstrzymań. Posłowie reprezentujący partię Prawo i Sprawiedliwość byli przeciwni, oczekując najpierw akceptacji prezydenta Dudy dla tej decyzji.