Amerykanie po raz kolejny zestrzelili niezidentyfikowany obiekt latający naruszający przestrzeń powietrzną nad terenem Stanów Zjednoczonych. To już kolejna podobna akcja przeprowadzona w przeciągu kilku ostatnich dni. Ostatnio pisaliśmy o zestrzeleniu chińskiego balonu oraz niezidentyfikowanego obiektu, który znajdował się w kanadyjskiej przestrzeni powietrznej. W obu przypadkach skutecznym zestrzeleniem mogli pochwalić się amerykańscy piloci myśliwców. Akcje przeprowadzane przez amerykanów mają w obecnej sytuacji konkretne znaczenie. Mając na uwadze konflikt toczący się na terenie Ukrainy, w który USA angażują się poprzez dostarczanie uzbrojenia stronie ukraińskiej, skuteczne akcje mają zadanie odstraszające i są jasnym komunikatem. W myśl zasady „im jesteś silniejszy tym rzadziej musisz walczyć” Stany Zjednoczone wyraźnie podkreślają swoją siłę jako mocarstwo militarne.

Komentarz Pentagonu

Szczegóły akcji podał przedstawiciel pentagony. Niezidentyfikowany obiekt latający został zestrzelony w niedzielę po godzinie 14. Do akcji wojsko wysłało myśliwiec F-16. Akcję zaplanowana tak by w momencie zestrzelenia obiekt znajdował się na jeziorem Huron. Dzięki temu możliwe było uniknięcie jakichkolwiek potencjalnych strat poniesionych przez ludność cywilną. Co więcej zestrzelenie w tej okolicy miało ułatwić poszukiwania wszelkich szczątków. Amerykanie podjęli decyzję o zestrzeleniu gdyż obiekt zagrażał lotnictwu cywilnemu i mógł potencjalnie być wykorzystywany do szpiegowania obiektów wojskowych.

Władze podejmują konkretne działania

Do zdarzenia bezpośrednio odniósł się w Senacie lider demokratów Chuck Schumer. Znając bezkompromisową politykę Stanów Zjednoczonych jego wypowiedź z pewnością nie dziwi. Podkreślił, iż władze będą podejmować konkretne działania w każdym przypadku zagrożenia interesów narodowych lub obywateli USA. Ponadto dodał, że należy dokładnie zbadać szczątki zestrzelonych obiektów. Jeśli sytuacje z kilku ostatnich dni są testowaniem reakcji Amerykanów, to ktokolwiek to robi otrzymuje właśnie jasną odpowiedź.