Jak donosi dziennik „New York Times” Władymir Putin miał odrzucić prośby dowódców wojskowych na froncie odnośnie wycofania z Chersonia.

Jak podaje gazeta, przedstawiciele władz USA sądzą, że prezydent Rosji w coraz bardziej bezpośredni sposób angażuje się jeśli chodzi o podejmowanie wojskowych decyzji. Ma to prowadzić do coraz częstszych napięć.

Cytowani anonimowi przedstawiciele amerykańskiej administracji posiadający wiedzę zaczerpniętą z raportów wywiadu twierdzą, że Putin miał dosadnie przekazać swoim dowódcom, że strategiczne decyzje odnośnie pola bitwy to jego wyłączne kompetencje. Dziennik twierdzi jednak, że mimo tego decyzja o mobilizacji podjęta została na podstawie rekomendacji wojskowych.

Cytowane przez gazetę źródło podaje też, że prezydent Federacji Rosyjskiej zdecydował zakazać wycofania sił z Chersonia, co miało doprowadzić do osłabienia morale wśród żołnierzy rosyjskich, którzy w dużej mierze odcięci są wciąż od linii zaopatrzenia.

Pentagon podaje, że aktualnie po prawej stronie Dniepru w okolicy Chersonia znajdują się siły rosyjskie liczące 20 tysięcy żołnierzy. Oddziały te mają znacząco utrudnione zaopatrzenie z uwagi na zniszczenie przez siły ukraińskie mostów oraz pontonowych przepraw przez ta rzekę. Cytowani przez „New York Times” oficjele przewidują, że już wkrótce na południu Ukrainy jej wojska mogą powtórzyć swoje ofensywy w obwodzie charkowskim. W tym obwodzie bowiem Putin również mocno się sprzeciwiał odwrotowi sił rosyjskich, które znalazły się w trudnej pozycji. Przedstawiciele amerykańskiej administracji są zdania, że w gronie rosyjskich generałów nie ma jednolitego stanowiska odnośnie podejścia Putina, które zabrania wszelkich odwrotów.

Gazeta donosi też, że rosyjscy dowódcy już niejednokrotnie wcześniej kwestionowali pierwotne wojenne plany Putina obejmujące między innymi uderzenie na Kijów. Ostrzegali oni o niedostatecznych siłach oraz, że posiadają za mało uzbrojenia. Kiedy to się potwierdziło Władymir Putin miał im dać większy zakres swobody w kwestii opracowywania nowej strategii działania opierającej się na ostrzale artyleryjskim.