Były agent CIA Edward Snowden dekretem Władymira Putina otrzymał oficjalnie obywatelstwo Federacji Rosyjskiej.

Amerykański sygnalista, a jednocześnie legenda dla wielu ruchów wolnościowych początkiem sierpnia 2013 roku otrzymał azyl polityczny w Federacji Rosyjskiej. Agent CIA i NSA od tego czasu ukrywa się w tym kraju przed wymiarem sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych.

Edward Snowden od 2013 roku pełni rolę sygnalisty, który przekazuje dziennikarzom tajne i poufne dokumenty dotyczące prowadzonych przez rząd amerykański programy nadzoru elektronicznego nad obywatelami. To on ujawnił, że wielkie firmy technologiczne i ich możliwości powodują, że społeczeństwo jako całość staje się podatne na różnorakie zagrożenia. Przejawia się to nadmiarowym gromadzeniem przez te korporacje danych oraz udostępnianiem ich rządowym agencjom.

Wśród rewelacji, które ujawnił Snowden jest fakt szpiegowania przez służby USA instytucji Unii Europejskiej oraz ponad 30-tu polityków z całego świata. W tym gronie miała się znaleźć nawet była kanclerz Niemiec, Angela Merkel.

Były amerykański agent ujawnił też tajne informacje na temat programu PRISM, który pozwala na masowy podsłuch rozmów Amerykanów oraz obywateli innych krajów prowadzonych przez telefon VoIP albo internet. Zgodnie z przekazanymi informacjami w programie tym biorą udział międzynarodowe firmy, z których usług korzystają ludzie z całego świata takie jak Microsoft z usługą Hotmail, Google z Gmailem oraz YouTube, a także Yahoo!, Facebook, Skype, AOL, Apple Inc. i Paltalk.

Snowden poszukiwany jest przez amerykańskie władze pod zarzutem ujawnienia państwowych tajemnic oraz szpiegostwa. Po tym jak otrzymał w 2013 roku azyl w Rosji, Edward Snowden został uznany za bohatera. W tym samym roku profesor socjologii szwedzkiego uniwersytetu w Umeå Stefan Svallfors zgłosił Amerykanina do Pokojowej Nagrody Nobla, jednak ostatecznie jej nie otrzymał. Otrzymał za to tzw. „alternatywnego Nobla” czyli Right Livelihood w uznaniu jego odwagi i kompetencji w demaskowaniu ogromnego „rozmiaru inwigilacyjnych praktyk państwa”.