Na Ukrainę dotarły pierwsze systemy rakietowe NASAMS. Fakt ten potwierdził w niedzielę 25 września prezydent tego kraju.
Wolodymir Zełenski w niedzielnym wywiadzie dla telewizji CBS powiedział, że na Ukrainę dotarły już pierwsze dwa systemy rakietowe NASAMS. Wskazał jednak, że dla sprawnego prowadzenia działań jego kraj potrzebuje tych systemów znacznie więcej, aby móc zapewnić bezpieczeństwo swoim miastom.

Zaznaczył, że jest konieczne, aby Stany Zjednoczone pokazały na arenie międzynarodowej swoje przywództwo i przekazały na Ukrainę więcej systemów obrony powietrznej. W tym samym wywiadzie Zełenski podziękował prezydentowi USA za pozytywną decyzję podjętą przez głowę państwa oraz Kongres. Nie podał jednak publicznie dodatkowych szczegółów.

System NASAMS, czyli Narodowy zaawansowany system rakietowy ziemia-powietrze, jest amerykańsko – norweskim systemem średniego zasięgu zdolnym do obrony miast między innymi przed pociskami manewrującymi. Dotychczas Stany Zjednoczone obiecały przekazanie na Ukrainę sześciu tego rodzaju baterii, z czego przekazano dopiero dwa. Pozostałe cztery muszą jednak najpierw zostać wyprodukowane. Ich dostawa więc, jak zaznacza USA, to kwestia przynajmniej roku. Podobne systemy, o nazwie IRIS-T SLM mają przekazać także Niemcy.

Zełenski w swojej wypowiedzi zaznaczył, że dotychczas otrzymane uzbrojenie to za mało aby można było pokryć całą ukraińską infrastrukturę cywilną. Starał się przekonywać, że przekazanie kolejnych systemów przez Waszyngton opłaci się Stanom Zjednoczonym, ponieważ pozwoli na to, by przynajmniej część Ukraińców będzie mogła wrócić do kraju. Zauważył, ze bezpieczeństwo na terytorium kraju jest warunkiem tego, aby uchodźcy mogli wrócić. Będą więc pracować i płacić podatki w ojczyźnie dzięki czemu 5 miliardowy deficyt szybko zniknie z budżetu Ukrainy. Skwitował więc, że będzie to posunięcie pozytywne dla wszystkich, bowiem USA nie będą musiały każdego miesiąca dokładać około 1,5 miliarda dolarów do budżetu Ukrainy.

Na pytanie o najpotrzebniejszy aktualnie sprzęt prezydent Ukrainy wymienił systemy HIMARS, artylerię oraz czołgi.