Władymir Putin wydał dekret wprowadzający stan wojenny na terenach anektowanych ukraińskich obwodów donieckiego, ługańskiego, zaporoskiego i chersońskiego. Zarządzenie obowiązuje od środy 19 października.

Stan wojenny obowiązuje we wskazanych obwodach, dodatkowo w sześciu rosyjskich regionach przygranicznych sąsiadujących z Ukrainą, jak podaje agencja Reutera, wprowadzony został zakaz wjazdu i wyjazdu. Obejmuje to obwód biełgorodzki, briański, kurski, woroneski oraz rostowski, a także w Kraj Krasnodarski i okupowany od roku 2014 Krym.

Stan wojenny od minionej środy obowiązuje na obszarach anektowanych z dniem 30 września przez Rosję. Jednocześnie Władymir Putin polecił aby rząd utworzył specjalną radę koordynacyjną pod przewodnictwem premiera Michaiła Miszustina. Struktira ta ma odpowiadać za zintensyfikowanie współpracy z poszczególnymi regionami w Rosji aby zwiększyć skuteczność działań wojennych na Ukrainie.

Kevin Rothrock, dziennikarz niezależnego serwisu mezuza powiadomił za pomocą serwisu Twitter, że wprowadzenie na okupowanych terytoriach godziny policyjnej, ograniczeń odnośnie pobytu i podróży, cenzury wojskowej, a także prac przymusowych oraz zakazu demonstracji. Jego doniesienia cytuje między innymi brytyjski dziennik „Guardian”. Jak podaje agencja AP, wydany przez Putina dekret przewiduje także utworzenie na anektowanych ukraińskich obszarach oddziałów rosyjskiej obrony terytorialnej.

Już początkiem tygodnia, a więc jeszcze przed ogłoszeniem dekretów rosyjskiego prezydenta, szef okupacyjnych władz obwodu chersońskiego Wołodymyr Saldo zarządził w części tego regionu „zorganizowaną ewakuację ludności cywilnej”. Uzasadnił to gromadzeniem przez armię ukraińską sił w celu przeprowadzenie pełnowymiarowej ofensywy na stolicę obwodu – Chersoń.