Rosja rozpoczęła wydawanie paszportów dla „nowych Rosjan” w obwodzie charkowskim na okupowanych terenach Ukrainy. Z tej okazji lokalne władze kolaboracyjne zorganizowały w Kupiańsku imprezę z pokazowym wręczeniem pierwszych dziesięciu paszportów dla miejscowych mieszkańców. W mieście tym przed wojną mieszkało mniej więcej 30 tysięcy osób.

Na propagandową uroczystość w mieście przybyły osobistości ze świata rosyjskiej polityki i wojskowości szef wojskowo-cywilnej administracji obwodu charkowskiego Witalij Ganczew a także deputowany rosyjskiej Dumy Artem Turow. Samo wręczanie paszportów „nowym Rosjanom” odbyło się w lokalnym urzędzie stanu cywilnego.

Ganczew w swoim przemówieniu wskazał, że jest to ważne wydarzenie dla całego regionu oraz każdego jego mieszkańca. Turow z kolei dodał, że cieszy się z dołączenia nowych obywateli do wielonarodowej społeczności Rosji. Na początek wybranych 10-iu mieszkańców, którzy publicznie otrzymali dokumenty złożyli uroczyście przysięgę uzyskując obywatelstwo Federacji Rosyjskiej.

Rosyjska agencja RIA Nowosti cytowała słowa jednego z „nowych obywateli” rosyjskich, który wyraził radość, że wreszcie jest „w domu”. Jak podano, oczekiwanie na nowe dokumenty trwa około 2 tygodni od momentu złożenia wniosków, a w całym okupowanym obwodzie charkowskim ma być jeszcze 230 tysięcy osób oczekujących na rosyjskie paszporty. W całym obwodzie Rosjanie otworzyli kilka punktów, w których można składać wnioski o wydanie dokumentów.

W całym obwodzie charkowskim Rosjanie otworzyli dotąd cztery okręgowe administracje z centrami administracyjnymi w miastach takich jak Wołczańsk, Izium, Kupiańsk oraz wsi Kozacha Lopan. W regionie tym, aby ułatwić życie mieszkańcom, jak dotąd jeszcze funkcjonuje przejściowo system dwuwalutowy i płatności można regulować zarówno w ukraińskich hrywnach jak i rosyjskich rublach.

Choć impreza posiadała rozbudowaną otoczkę propagandową to prawda jest taka, że „nowi Rosjanie” ze swoimi dokumentami nie zwiedzą zachodniego świata, bowiem obecnie w Unii Europejskiej trwa dyskusja nad wprowadzeniem zakazu wydawania wiz turystycznych dla Rosjan.