W połowie października 2022, niezależny rosyjski portal „Ważne Historie”, podał bardzo intrygujące sytuacje. Oto właściciele samochodów mających parkingi podziemne, muszą je natychmiast usunąć. Zgodnie z nowymi wytycznymi Kremla, będą tam tworzone schrony przeciwbombowe. Co oznaczają nowe schrony w Moskwie?

Nowe zarządzenie

Jak informuje portal „Ważne Historie”, każdy z właścicieli zarządzających wspólnotami mieszkaniowymi w stolicy Rosji, dostał wyraźne wytyczne. Jednym z nich jest przeprowadzenie akcji sprawdzającej stabilność, elementy konstrukcyjne oraz bezpieczeństwo schronów znajdujących się na ich terenach. Kolejny, że wszystkie parkingi podziemne mają zostać zamienione na schrony przeciwbombowej.

Zobacz również: Wielka mobilizacja w Rosji nie działa. Poborowi uciekają!

Co ciekawe, we wspomnianym zarządzeniu Kreml jasno napisał, że na każdy z takich obiektów, żołnierze przywiozą grzejniki, apteczki oraz łóżka polowe. I to właśnie w interesie i gestii zarządcy obiektów będzie właściwe ich rozlokowanie i pilnowanie ich. Nikt nie wspomina o żadnych racjach żywieniowych, co może wzbudzać pewne kontrowersje.

Schrony w Moskwie – co to oznacza dla globalnej polityki?

Jedni z nich twierdzą, że to typowy wybieg rosyjskich władz. Ma on na celu przestraszyć nie tylko obywateli, ale i cały świat. Inni, że groźba ataku nuklearnego jest coraz bardziej prawdopodobna. Chociaż w tym przypadku schrony w postaci parkingów podziemnych na nic się zdadzą. Wszyscy jednak mówią, że na naszych oczach zmienia się postawa Kremla i Rosja już nie walczy z wyimaginowanym terrorystą, a z Ukrainą. Otwarte przyznanie się do tego zmienia środek ciężkości w całej polityce zagranicznej tego kraju.

Co dalej z wojną na Ukrainie?

Serwisy informacyjne nie pozostawiają nam złudzeń — walki mogą trwać nawet do przyszłego roku. Działania te negatywnie odbijają się  na relacjach politycznych. Nie bez znaczenia są  również społeczne i gospodarcze większości europejskich krajów. I dają nadzieję, że konflikt skończy się jeszcze w tym roku.