Sędzia Tomasz Szmydt, członek Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w stolicy Polski, Warszawie, złożył wniosek o azyl polityczny w Republice Białorusi. Motywowała go dezaprobatą dla działań polskiego rządu. Informację tę przekazał podczas spotkania z dziennikarzami w Mińsku, co zostało odnotowane przez agencję informacyjną TASS z Rosji.

Sędzia Szmydt jest postacią publiczną, którą kojarzy się z głośnym skandalem zwany aferą hejterską. To właśnie Onet, w 2019 roku, ujawnił jego udział w tej kontrowersyjnej sprawie. Kluczowym elementem afery była Emilia Szmydt, była żona Tomasza Szmydta. To ona jako sygnalistka przyczyniła się do wyjścia na jaw nielegalnych działań grupy kierowanej przez Łukasza Piebiaka, ówczesnego wiceministra sprawiedliwości.

„Zastanawiacie się, dlaczego tu przybyłem? Moja obecność tutaj to forma sprzeciwu. Nie zgadzam się z obecnym kierunkiem polityki mojego kraju – Polski w stosunku do Białorusi i Rosji”, wyjaśnił Tomasz Szmydt, udzielając odpowiedzi na pytania dziennikarzy podczas konferencji prasowej w Mińsku.