W ostatnim wpisie poświęconym siedzącemu trybowi życia wskazaliśmy do jakich problemów może prowadzić zbyt długie przebywanie w pozycji siedzącej. Teraz poświęcimy chwilę na zastanowienie się jak możemy przeciwdziałać tym problemom. Oczywiście idealnym rozwiązaniem byłaby zmiana stylu życia i nawyków. Jednakże w dzisiejszych czasach jest to zadanie niezwykle trudne lub niemal niemożliwe. Na rynku dostępne są rozwiązania takie jak biur z regulowaną automatycznie wysokością blatu. Korzystając z takiego biurka można co jakiś czas zmienić pozycję siedzącą na stojącą. Jednakże takie wyposażenie biura jest dość drogie i raczej niewielu pracodawców wprowadza takie udogodnienia. Zastanówmy się zatem jak walczyć o nasze zdrowie będąc skazanym na tradycyjne biurko.

Zacznij od właściwej pozycji

Z pewności każdy z nas niejednokrotnie słyszał o właściwej pozycji przy biurku. Zazwyczaj instruktaż jak powinno się siedzieć przed komputerem związany jest ze szkoleniem bhp. Jednakże czy stosujemy się do tych zaleceń na co dzień? Jeśli nie to warto się przemóc i zacząć przyjmować właściwą pozycję podczas pracy przy biurku. Już po kilku tygodniach będzie można odczuć sporą zmianę. Dolegliwości bólowe być może całkiem nie ustaną, jednak spadnie ich natężenie. Jest to świetny pierwszy krok w kierunku zadbania o dobre zdrowie. Dla przypomnienia w trakcie siedzenia przy biurku nasze plecy powinny być wyprostowane. Linia kręgosłupa tworzy z udami kąt prosty, a przedramiona opieramy o blat biurka. Stopy kładziemy płasko na ziemi lub korzystamy z podnóżka. Taka pozycja powinna zapewnić nam ergonomię podczas pracy siedzącej.

Aktywność to podstawa

Jednak właściwa pozycja przy biurku, choć niezwykle ważna, nie jest wystarczająca. Bardzo ważna jest właściwa ilość ruchu zarówno w godzinach pracy jak i po nich. Pamiętajmy, że podczas pracy biurowej należy robić 5 minut przerwy co mniej więcej 55 minut spędzone przy biurku. Warto przerwę tę wykorzystać na drobne rozciąganie lub nieco ruchu np. krótki spacer lub rundka po schodach. W trakcie tygodnia powinniśmy zaplanować sobie 3 sesje treningowe po mniej więcej 60 minut. Połączenie ćwiczeń siłowych z rozciąganiem pozwolą wzmocnić mięśnie osłabione i ujędrnić przykurczone. Aby nieco poprawić krążenie każdego dnia powinniśmy nieco się przejść. Już 30 minut spaceru dziennie okaże się zbawienne dla naszego serca.