Jak podaje w dniu dzisiejszym prasa istnieje spora szansa na dużą inwestycję w potentata rynku motoryzacyjnego w Polsce. Grupa Volkswagen planuje zainwestować około 2 mld euro w nową fabrykę produkującą baterie. Lista potencjalnych miejsc, które są brane pod uwagę jeśli chodzi o tę inwestycję jest bardzo krótka. Nieoficjalnie wiadomo, że na liście tej znajdują się tylko 2 kraje – Polska i Słowacja. Jeśli zaś chodzi o nasz kraj, to wstępnie wybrano już nawet dwie dokładne lokalizacje, w których mógłby powstać nowy zakład.

Plany budowy nowej fabryki

Jak udało się nieoficjalnie dowiedzieć pracę nad budową nowej fabryki mają wystartować w 2025 roku. Natomiast start produkcji w nowym zakładzie zaplanowany jest na rok 2027. Wstępnie koszty budowy nowego zakładu i całej infrastruktury oszacowano na około 2 mld euro. Zarząd koncernu nie podjął jeszcze decyzji co do lokalizacji, jednak możemy jej oczekiwać już niebawem. Na spotkaniu z inwestorami, które miało miejsce przed Bożym Narodzeniem prezes grupy mówił, iż firma poda szczegóły inwestycji wkrótce. Pierwotnie decyzji wszyscy spodziewali się pod koniec 2022 roku. Jednakże sytuacja gospodarcza przyczyniła się do odsunięcia decyzji na późniejszy czas. Wciąż jednak grupa Volkswagen prowadzi analizy w sprawie wyboru lokalizacji.

Dwa miejsca w Polsce

Jeśli chodzi o Polskę, to wskazuje się na dwie możliwe lokalizacje. Pierwszą lokalizacją są okolice Głogowa. Drugim miejscem branym pod uwagę jest okolica Jawora. W okolicy tej miejscowości znajduje się już zakład Mercedesa-Benza, więc pod względem logistycznym byłaby to dogodna destynacja. Warto zauważyć, że obie te miejscowości znajdują się w Specjalnych Strefach Ekonomicznych. Głogów znajduje się w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Natomiast jeśli wybrana zostanie druga lokalizacja to będzie to Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Obie lokalizacje są bardzo dogodne pod względem komunikacji. W pobliżu znajdują się autostrada A4 i droga ekspresowa S3. Miejmy nadzieję, że niebawem zostanie przekazana do wiadomości publicznej informacja o kolejnej dużej inwestycji w Polsce.