Świat stoi na progu wielkiej recesji. Taki wniosek płynie z najnowszego raportu Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Zdaniem ekspertów MFW rosyjska inwazja na Ukrainę w sposób wręcz dramatyczny wpłynęła na perspektywy dla światowej gospodarki.

Już samo założenie, że akurat wojna ma w tym aspekcie decydujący wpływ sugeruje, że raport nie stanowi całościowej oceny sytuacji a jedynie pewnego jej wycinka i nie doszukuje się przyczyn obecnej złożonej sytuacji we wcześniejszych wydarzeniach.

Analizy i prognozy

Według opublikowanego we wtorek 11 października raportu Międzynarodowego Funduszu Walutowego, świat stoi na krawędzi silnej recesji, a kondycja globalnej gospodarki, zdaniem jego autorów, mocno pogorszyła się w ciągu ostatniego półrocza, od momentu ukazania się poprzedniego raportu.

Najnowszy raport MFW szacuje, że globalny wzrost gospodarczy w bieżącym roku ukształtuje się na poziomie 3,2 %, a przyszłoroczny wzrost wyniesie 2,7 %. Jest to o 0,2 % mniej względem prognoz zawartych w kwietniowym raporcie.

Publikacja raportu a sesja MFW

Publikacja kolejnego półrocznego raportu funduszu łączy się z rozpoczynającą się w Waszyngtonie jesienną sesją Międzynarodowego Funduszu Walutowego oraz Banku Światowego. Jak wskazał główny ekonomista MFW Pierre-Olivier Gourinchas, jego instytucja nie spodziewa się, żeby w gospodarce rosyjskiej doszło po 2023 roku do ożywienia. Jak twierdzi ekspert MFW zmiana europejskiej polityki energetycznej będąca skutkiem rosyjskiej agresji na Ukrainę ma głęboki i trwały charakter. Ostrzegł też przed trudnościami, jakich doświadczymy tej zimy, jednak wybiegł myślami też dalej i twierdzi, że kolejna zima, w roku 2023 będzie jeszcze trudniejsza.

Zdaniem Gourinchasa konsekwencje wojny na Ukrainie będą ciążyć globalnej gospodarce jeszcze przez długi czas z uwagi na to, że doprowadziły w Europie do poważnego kryzysu energetycznego, który mocno zwiększył koszty życia. Zauważył, że od 2021 roku cena gazu na Starym Kontynencie wzrosła już czterokrotnie dodając, że nie jest to tylko przejściowy szok cenowy.

W ubiegły czwartek szefowa MFW Kristalina Georgiewa prognozując rozwój sytuacji w perspektywie najbliższych lat stwierdziła, że w 2026 roku globalny wzrost gospodarczy będzie nawet o 4 biliony dolarów niższy niż wcześniej przewidywano.