W ciągu kilkunastu ostatnich miesięcy zauważalny jest wzrost zainteresowania grą w szach. Wprawdzie nie jest to aż tak popularna dyscyplina sportu jak chociażby piłka nożna, jednak dawno już zainteresowanie królewską grą nie było tak duże. Renesans popularności szachów związany jest z całą pewnością z kilkoma czynnikami. Ogromne znaczenie ma internet. Od dłuższego czasu wielu czołowych szachistów prowadzi transmisje internetowe z „luźnych” gier. Najczęściej są to partie rozgrywane szybkim tempem, więc zapewniają sporo emocji. Dodatkowo pandemia sprawiła, że niejako z musu zaczęliśmy szukać rozrywki w sieci. I właśnie taką rozrywką dla wielu stały się szachy. O ich ogromnej popularności może świadczyć chociażby fakt, że ostatni męcz między 2 czołowymi szachistami, Carlsenem i Nakamurą, na żywo oglądało ponad 100tys. osób.

64 pola

Chyba większość z nas chociaż raz w swoim życiu próbowało swoich sił przy szachownicy. Przypomnijmy jednak – dwóch graczy rozgrywa partię szachów na planszy podzielonej na 64 pola. Cele gry jest zamatowanie króla przeciwnika. Aby ten cel uzyskać zawodnicy układają skomplikowane strategie i realizują je z wykorzystaniem uderzeń taktycznych. Szachy są zatem niezwykle skomplikowaną grą wymagającą umiejętności analizy, podejmowania trudnych decyzji oraz dobrej pamięci. Oczywiście wszystkie te cechy rozwijane przy szachownicy są niezwykle przydatne w życiu codziennym każdego człowiek. Dlatego nauka gry w szachy jest coraz częściej wybierana przez rodziców w ramach zajęć pozalekcyjnych dla dzieci.

Szachy w XXI wieku

Czołowi szachiści nie mają wątpliwości, iż w przyszłości szachy całkowicie przeniosą się do ilnternetu. Coraz więcej turniejów organizowanych jest w tym formacie. Coraz większe są także nagrody możliwe do wygrania w turniejach on-line. Jednakże szach tradycyjne nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa. Właśnie dzisiaj rozpoczęły się Mistrzostwa Świata w szachach szybkich i błyskawicznych. W turnieju tym startują wszyscy czołowi szachiści świata. Możemy między innymi kibicować najlepszemu polskiemu szachiście, Janowi-Krzysztofowi Dudzie, który jest specjalistą w tym formacie.