W nadchodzący poniedziałek, Szymon Hołownia ma zamiar przystąpić do konsultacji na temat immunitetów dwóch prominentnych polityków z partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS), Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Na temat tej kwestii zamierza przeprowadzić rozmowy z Adamem Bodnarem, ministrem sprawiedliwości i prokuratorem generalnym, Marcinem Wiąckiem pełniącym funkcję Rzecznika Praw Obywatelskich (RPO), oraz Sylwestrem Marciniakiem, przewodniczącym Państwowej Komisji Wyborczej (PKW).
Mariusz Kamiński, który pełnił funkcje szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CBA), koordynatora służb specjalnych oraz szefa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) w czasie rządów PiS, wraz z Maciejem Wąsikiem, który był jego zastępcą, zostali skazani na karę dwuletniego pozbawienia wolności za ich zaangażowanie w tzw. aferze gruntowej. Osiem lat temu udało im się wyjść spod groźby odbycia kary więzienia, ponieważ zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę, zanim wyrok nabrał mocy prawomocnej. Reakcją Szymona Hołowni na decyzję sądu było pozbawienie obu polityków mandatów poselskich w grudniu, co skutkowało utratą ich immunitetu.
Postanowienie Szymona Hołowni, Marszałka Sejmu, o wygaśnięciu mandatów poselskich Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika zostało uchylone przez Izbę Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego. Instytucja ta, która jest odpowiedzialna za podjęcie tej decyzji, nie jest uznawana między innymi przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). W sprawie Mariusza Kamińskiego decyzję podjąć ma jeszcze Izba Pracy Sądu Najwyższego 10 stycznia.