Po silnym trzęsieniu ziemi na Tajwanie i serii wstrząsów wtórnych na całej wyspie odnotowano liczne zniszczenia budynków i innych elementów infrastruktury.

Jak podano, najsilniejszy w tym roku wstrząs sejsmiczny miał swoje epicentrum blisko leżącego na wschodzie Tajwanu miasta Taitung. Doszło do niego w sobotę w godzinach wieczornych około 21.40 czasu lokalnego, a jego siłę oszacowano, jak podały tajwańskie służby geologiczne, na 6,4 w skali Richtera. Początkowo nie było informacji o zniszczeniach ani ofiarach, te jednak zaczęły się pojawiać w niedługim czasie.

Epicentrum wstrząsów znajdowało się na głębokości około 7 kilometrów a ich siła została zakwalifikowane przez tamtejsze służby jako „silne trzęsienie”. W tajwańskiej skali był to 6 w 7 stopniowej skali wstrząs. Trzęsienie było odczuwalne prawie na całym Tajwanie, jednak zdecydowanie najsilniej na wschodzie oraz południu kraju, w tym w leżącym na południu mieście Kaohsiung. Silne wstrząsy było czuć też w leżącym na zachodzie wyspy Taichungu.

O jego dużej sile świadczy fakt, że nawet pomimo dużej odległości od epicentrum wynoszącej około200 km, mocno kołysały się budynki w samej stolicy kraju. Od pierwszego wstrząsu pojawiają się nadal pojawiają się wstrząsy wtórne. W sobotę tylko di godziny 22 odnotowano serię ośmiu mniejszych trzęsień o sile od 3 do 5 stopni w skali Richtera.

W reakcji na trzęsienie premier Su Tseng-Chang polecił służbom pilne rozpoznanie sytuacji oraz ocenę ewentualnych zniszczeń. Sobotnie wstrząsy są najsilniejszymi na wyspie od początku roku. Dla mieszkańców trzęsienia nie są czymś nadzwyczajnym z uwagi na fakt iż Tajwan leży na styku dwóch płyt tektonicznych.

Kolejnego dnia, w niedzielę doszło do następnego silnego trzęsienia o sile 7,2 stopnia a w poniedziałek kolejne oszacowane na 6,8 stopnia w skali Richtera. Wiadomo o dużych zniszczeniach budynków oraz innych elementów infrastrukturalnych. Od soboty Tajwan doświadczył już 86 wstrząsów, z czego 31 było mniej lub bardziej odczuwalnych. Pięć trzęsień przekroczyło na skali Richtera 5-ty stopień.