Hemoroidy to wstydliwy i bolesny problem, który dotyka coraz więcej osób. Inaczej nazywa się je guzkami krwawniczymi. Jak z pewnością wszyscy wiecie występują w okolicach odbytu i czasami potrafią przysporzyć wielu problemów i utrudnić codzienne funkcjonowanie. Dzisiaj przybliżymy Wam ten temat, który bardzo często jest tematem tabu. Dowiecie się o przyczynach i objawach hemoroidów, a także sposobach ich leczenia. Warto pamiętać, że hemoroidy, jak każde inne schorzenie, im szybciej wykryte tym łatwiejsze do wyleczenia.

Czym są hemoroidy? Jakie są ich przyczyny i jakie dają objawy?

Nie wszyscy mogą o tym wiedzieć, ale hemoroidy to naturalna część odbytu. Są to malutkie guzki, które są wypełnione krwią. Ich zadaniem jest uszczelnianie kanału odbytu i regulowanie wypróżniania. Problem pojawia się dopiero wtedy, kiedy hemoroidy przestają prawidłowo funkcjonować i dochodzi do ich przerostu. To wtedy gromadzi się w nich zbyt dużo krwi i stają się bardzo uciążliwe i bolesne. Badania pokazują, że na tę chorobę może cierpieć nawet co druga osoba. Można wyróżnić dwa rodzaje hemoroidów – wewnętrzne i zewnętrzne. Zarówno jedne, jak i drugie przysparzają wielu problemów. Jakie są przyczyny hemoroidów? Przede wszystkim siedzący tryb życia, z małą dawką aktywności fizycznej. Poza tym do przyczyn zalicza się także złą dietę, problemy z wypróżnianiem się oraz w przypadku kobiet ciążę. Do podstawowych objawów hemoroidów należą pieczenie, swędzenie i dyskomfort w okolicach odbytu. Oprócz tego stany zapalne, uczucie niepełnego wypróżnienia, czy też krwawienia. Na szczęście są sposoby na zapobieganie hemoroidom, a także skuteczne metody leczenia.

Jak zapobiegać hemoroidom i jak je leczyć?

W przypadku leczenia hemoroidów na początku stosuje się specjalne maści i leki. Czasem lekarze polecają również nasiadówki. Jeśli to jednak nie pomaga, konieczne musi być udanie się do chirurga lub proktologa i wykonanie niezbędnego zabiegu, na przykład gumkowania hemoroidów. Jednak od zawsze wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Jak zatem można ustrzec się przed hemoroidami? Przede wszystkim mniej siedzenia, więcej ruchu! Po drugie zdrowe nawyki żywieniowe i prawidłowa dieta bogata w błonnik. Należy także pić dużo płynów i stosować odpowiednie suplementy diety. Trzeba też zadbać o higienę intymną, nie spędzać zbyt dużo czasu na toalecie, a także nosić odpowiednią bieliznę.