Sezon jesienno-zimowy to czas, w którym ciepłe tkaniny są szczególnie poszukiwane. Tymczasem w sklepach przeważają nie ciepłe i jakościowe tkaniny naturalne, a słabe jakościowo tkaniny sztuczne. Wyjaśniamy, czym charakteryzują się poszczególne materiały i jakie naprawdę warto nosić.

Rodzaje tkanin naturalnych: bawełna, len, jedwab, wełna

Mianem tkanin naturalnych określamy materiały biodegradowalne i występujące w naturze. Do tkanin naturalnych zaliczamy bawełnę, jedwab, len i wełnę. Materiały te są przyjemne dla skóry, oddychające i wytrzymałe. Wysokogatunkowe ubrania z włókien naturalnych wyróżniają wyższe ceny, jednak nie ulega wątpliwości, że warto w nie inwestować.

Bawełna

Bawełna to włókno pochodzenia roślinnego, pozyskiwane z naturalnej otuliny nasion bawełny. Materiał ten wyróżnia się wysoką wytrzymałością, przewiewnością, chłonnością i miękkością. Bawełna jest również dość tania i nie wymaga specjalnego traktowania. Występuje w następujących rodzajach: bawełna organiczna, flanela, sztruks, perkal, atłas.

Wełna

wełnaWełna to materiał naturalny pochodzenia zwierzęcego. Włókna wełniane pozyskuje się ze zwierząt, między innymi owiec i alpak. Na rynku dostępne są różne rodzaje wełny, klasyfikowane na podstawie pochodzenia. Wyróżniamy między innymi wełnę merino, wełnę z alpaki, kaszmir, moher i angorę. Ubrania wełniane są ciepłe, oddychające, wytrzymałe i pochłaniają wilgoć. Warto wspomnieć, że nie wszystkie ubrania wełniane gryzą — ta cecha dotyczy raczej wełny pochodzenia owczego.

Uwaga: Ubrania wełniane wymagają odpowiedniej opieki. Zaleca się jak najrzadsze pranie tkanin wełnianych (zamiast tego lepiej je wietrzyć) oraz odpowiednie przechowywanie. Wełna jest uwielbiana przez mole! Co więcej, ubrania wełniane kurczą się w praniu, dlatego ten rodzaj materiału pierzemy wyłącznie ręcznie w temperaturze 30 stopni.

Jedwab

Jedwab uważany jest za jeden z najprzyjemniejszych i najbardziej luksusowych materiałów. Pozyskiwany z kokonu jedwabnika jest materiałem pochodzenia zwierzęcego. Jedwab jest bardzo przyjemny w dotyku, trwały, nie gniecie się i zatrzymuje ciepło. Ze wszystkich tkanin jedwab występuje najrzadziej. To materiał luksusowy i rzadko spotykany, niekiedy okrutnie wręcz drogi.

Len

lenLen jest materiałem pochodzenia roślinnego, pozyskiwany z roślin lnowatych. Materiał ten powszechnie kojarzy się z ubraniami na lato, ponieważ nic nie zapewnia takiego komfortu podczas upałów, jak odzież lniana. Len jest tkaniną oddychającą, wytrzymałą i chłonną. Len szybko chłonie wilgoć, ale równie szybko schnie.

Uwaga: Len jest materiałem gniotącym się i mającym skłonności do kurczenia się podczas prania. Słabo nadaje się do noszenia zimą. 

Czy naturalne tkaniny są etyczne?

Nie da się nie zauważyć, że tkaniny naturalne to głównie tkaniny pochodzenia zwierzęcego. Niestety, zarówno wełna, jak i jedwab to materiały w większości pozyskiwane nieetycznie. W związku z tym są to tkaniny, których weganie i wegetarianie unikają jak ognia. Chcąc pozostać w zgodzie ze swoimi ideałami, warto sięgać po ubrania wełniane i jedwabne, ale z drugiej ręki. W sklepach znajdziemy również ubrania ze specjalnymi certyfikatami potwierdzającymi, że włókna pozyskano z etycznych plantacji lub hodowli. Warto zaznaczyć, że takie ubrania będą jeszcze droższe, ale zdecydowanie lepiej zainwestować w jeden wełniany sweter etycznej marki, niż mieć w szafie 20 poliestrowych swetrów z produkcji fast fashion.

Wiskoza i lyocell, co to? Sztuczne materiały wysokiej jakości

Na rynku dostępne są także tkaniny pochodzenia naturalnego, ale wytwarzane sztucznie. Zaliczamy do nich między innymi wiskozę i lyocell. To bardzo przyjemne materiał o wyjątkowych właściwościach. Zapewniają skórze możliwość swobodnego oddychania i wykazują właściwości typowe dla bawełny. Jednocześnie wiskoza i lyocell to tkaniny stosunkowo tanie, a więc powszechnie dostępne.

Najpopularniejsze rodzaje tkanin sztucznych: poliester, nylon, akryl, elastan

Tkaniny syntetyczne to niestety materiały pozyskiwane z pochodnych ropy naftowej. Mówiąc w skrócie, włókna sztuczne to plastik obrobiony do tego stopnia, że jest w stanie przypominać dowolny materiał naturalny. Warto podkreślić, że włókna sztuczne będą przypominać tkaniny naturalne jedynie w dotyku. Syntetyki nie przepuszczają powietrza, cechują się gorszą wytrzymałością i szybko tracą na jakości. Co gorsza, wiele włókien syntetycznych zawiera szkodliwe związki chemiczne, przyczyniające się między innymi do rozwoju komórek nowotworowych. Bezsprzecznie najgorszym materiałem syntetycznym jest akryl.

Najpopularniejsze rodzaj tkanin sztucznych to poliester, nylon, elastan i akryl. Są to materiały szybkoschnące, tanie i niewymagające specjalnych względów. Należy jedynie uważać na prasowanie ubrań syntetycznych, gdyż pod wpływem wysokich temperatur mogą zacząć się topić niczym torebka foliowa.

Czy ubrania poliestrowe zawsze są złe?

Czy ubrania poliestrowe zawsze są złe?Domieszkę tkanin syntetycznych, najczęściej w postaci poliamidu lub elastanu, ma większość ubrań. Niewielki procent materiałów sztucznych w składzie podnosi korzystne właściwości ubrania. Natomiast dobre jakościowo ubrania w 100% wykonane z włókien syntetycznych to odzież sportowa i okrycia wierzchnie, głównie przeciwdeszczowe.

Dlaczego naturalne tkaniny na odzież sportową nie są najlepszym wyborem?

Naturalne tkaniny bardzo dobrze chłoną wilgoć i przez to dłużej schną. Strój kąpielowy z bawełny pozostanie mokry przez cały pobyt na plaży, co będzie niekomfortowe. Naturalne tkaniny nie sprawdzą się również w odzieży sportowej, która także powinna szybko wysychać. W przeciwnym razie intensywny trening zakończy się ogromnym poczuciem dyskomfortu.

Ubrania z mieszanką wełny i poliestru, jak rozpoznać wysoką jakość?

Sieci handlowe powoli zdają sobie sprawę z faktu, iż klienci wiedzą coraz więcej na temat włókien tekstylnych. Producenci fast fashion chcą wykorzystać popularność włókien naturalnych, by zwiększyć sprzedaż, ale nie mają zamiaru wydawać na nie pieniędzy. Tym sposobem otrzymujemy ultra drogie urania „z wełną”, które w rzeczywistości mają w składzie 85-90% poliestru lub akrylu i tylko 10-15% wełny. Takie ubranie jest zupełnie bezwartościowe. Nie da nam ciepła ani komfortu i szybko się zużyje.

Mieszanki tkanin naturalnych z syntetycznymi występują często i nie jest to zbrodnia. Domieszka elastanu sprawia, że ubrania niekiedy lepiej układają się na ciele. Warto jednak pamiętać, że stosunek tkanin naturalnych do syntetycznych nigdy nie powinien być mniejszy niż 50/50. Najlepiej, gdy sweter lub płaszcz ma około 70/80% tkaniny naturalnej i 20/30% syntetycznej. Oczywiście ubrania wykonane w 100% z włókien naturalnych są absolutnie najlepsze.

Ubrania, których nie warto kupować

Tkaniny sztuczne nie zawsze są złe, a tkaniny naturalne nie sprawdzą się wszędzie. Jednocześnie warto podkreślić, że są ubrania, których kupować po prostu nie warto. Mowa tu między innymi o swetrach i płaszczach z tkanin syntetycznych. Sweter z akrylu można porównać do nałożenia na siebie torebki foliowej. Skóra poci się, nie oddycha, a komfort cieplny jest bliski zeru. Materiały syntetyczne nie sprawdzą się również jako materiał wykonania bielizny lub podkoszulek. Ubrania znajdujące się bezpośrednio przy ciele powinny być wykonane z oddychających, naturalnych materiałów. Wyjątkiem są oczywiście stroje kąpielowe.

Producenci wciąż wykorzystują słabość klientów do luksusowych marek. W sklepach często można znaleźć płaszcze w 100% wykonane z najgorszej jakości tkanin syntetycznych, na przykład akrylu, za to w cenie dobrego płaszcza wełnianego. Akrylowy płaszcz za ponad 1000 zł? Kupno takiego ubrania jest co najmniej zastanawiające. Swoje zdrowie i swoje pieniądze warto szanować.