Były pracownik ONZ usłyszał wyrok w związku z dokonaniem kilkunastu kilkunastu gwałtów na kobietach na przestrzeni niemalże dwóch dekad.

Były specjalista ds. komunikacji ONZ Karim Elkorany usłyszał wyrok 15 lat więzienia za napaść seksualną na 13 kobiet. Wykorzystując swoją pozycję gwałciciel dokonywał ataków na kobiety w latach 2002 – 2019. Jego ofiarami padły głównie kobiety z Bliskiego Wschodu, przede wszystkim z Iraku oraz Egiptu. Sędzia wydająca wyrok w uzasadnieniu wskazała, że jest szczególnie haniebnym fakt, że mężczyzna dopuszczał się swoich czynów na kobietach, które były przekonane, że jest on ich przyjacielem.

13 kobiet, które zeznawały w trakcie procesu przyznało, że są zdruzgotane po tym, jak zostały odurzone i zgwałcone przez człowieka, który udawał, że się z nimi przyjaźni. Wyraziły one nadzieję, że zadośćuczynienie sprawiedliwości może im pomóc w wyleczeniu traumy.
Nie wszystkie ofiary składały zeznania stawiając się osobiście w sądzie. Część spośród nich zdecydowała się na formę telefoniczną.

Agencja AP cytuje wypowiedź asystent prokuratora federalnego Lary Pomerant, która wskazała, że oskarżony udawał obrońcę kobiet przed atakami i zasłaniał się swoja pracą. W kolejnym etapie wprowadzał je w stan zawstydzenia chcąc, aby poczuły, że są same sobie winne. Robił sobie żarty ze swoich ofiar oraz rozprowadzał ich nagie zdjęcia zrobione kiedy były ubezwłasnowolnione.

Lara Pomerant określiła oskarżonego „zimnym, wyrachowanym i niebezpiecznym człowiekiem”. Z drugiej strony komplementowała odwagę kobiet, które pomogły organom ścigania w zbadaniu całej sprawy pomimo traumy z tym związanej.

Po wydaniu wyroku skazany 39-letni Karim Elkorany z West Orange w New Jersey wyraził skruchę, choć wie, że jego słowa przeprosin w każdym wypadku będą puste i nie są w stanie odwrócić spowodowanych szkód. Przepraszał za ból, który zadał ofiarom swoimi działaniami.
W swoim oświadczeniu rzecznik ONZ Stephane Dujarric zaznaczył, że jego organizacja nie posiada uprawnień prokuratorskich, jednak współpracuje aktywnie z krajami członkowskimi aby pociągnąć do odpowiedzialności personel winny popełnienia przestępstw.