W sobotę 3 września w Moskwie tysiące ludzi wzięło udział w uroczystym pożegnaniu pierwszego i jedynego prezydenta ZSRR Michaiła Gorbaczowa.

Uroczystości pogrzebowe polityka, który pogrzebał ostatecznie sowieckie imperium i twórcy pieriestrojki trwały od samego rana i zakończyły się późnym popołudniem. W wydarzeniu wzięły udział tysiące ludzi, które przybyły oddać hołd zmarłemu politykowi. Spośród zachodnich przywódców w uroczystościach wziął osobiście udział tylko premier Węgier Viktor Obran. Pozostałe kraje reprezentowali ambasadorowie.

Uroczystości pogrzebowe

Trumna z ciałem Michaiła Gorbaczowa wystawiona została w sali kolumnowej w moskiewskim Domu Związków usytuowanym naprzeciwko Kremla. W historii w tym miejscu odbywały się publiczne pożegnania każdego zmarłego przywódcy ZSRR poza Nikitą Chruszczowem. W związku z tym, że uroczystości żałobne pierwszego i jedynego przywódcy Związku Radzieckiego Michaiła Gorbaczowa nie miały państwowego charakteru toteż władze wystawiły w tym dniu jedynie wartę honorową kierując do organizacji uroczystości jedynie służbę protokołu Kremla.

Tłumy mieszkańców Moskwy i gości zaczynały się gromadzić przed wejściem do budynku od wczesnych godzin rannych. W rezultacie powstała kolejka licząca tysiące oczekujących. Choć uroczystości zaplanowano na około dwie godziny to zakończyły się one dopiero po upływie czterech.

Spośród zagranicznych polityków z Zachodu na uroczystości osobiście przybył jedynie szef węgierskiego rządu Viktor Orban. Polityk jednak, jak podały rosyjskie agencje, nie spotkał się przy okazji wizyty z urzędującym prezydentem Rosji Władymirem Putinem, gdyż ten nie uczestniczył w wydarzeniu. Najwyższym rangą przedstawicielem Federacji Rosyjskiej był były prezydent Dmitrij Miedwiediew obecnie sprawujący funkcję wiceprzewodniczącego Rady Bezpieczeństwa Rosji. Kraje zachodnie reprezentowane były na uroczystościach przez swoich ambasadorów. Na miejscu obecny był laureat pokojowego Nobla i redaktor naczelny niezależnej „Nowej Gaziety” Dmitrij Muratow, który złożył hołd zmarłemu.

Michaił Gorbaczow pochowany został na moskiewskim Cmentarzu Nowodziewiczym obok jego zmarłej w 1999 roku małżonki Raisy. Będzie to tym samym kolejny polityk i zasłużony Rosjanin spoczywający na tej historycznej nekropolii. Pochowano tam między innymi pierwszego poradzieckiego prezydenta Rosji Borysa Jelcyna.

Dokonania Gorbaczowa

Pierwszy i jedyny prezydent Związku Radzieckiego i twórca pieriestrojki Michaił Gorbaczow zmarł wieczorem we wtorek 30 sierpnia w wieku 91 lat. Na czele państwa jako sekretarz generalny Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego KPZR stanął w roku 1985. Podjął inicjatywę przeprowadzenia szeregu wielostronnych reform w państwie, które określano jako pierestrojkę czyli przebudowę. W 1990 roku Gorbaczow został laureatem Pokojowej Nagrody Nobla.

Na zachodzie doceniono wkład jaki wniósł w zakończenie zimnej wojny, jednak zdania odnośnie jego dokonań są podzielone. Część komentatorów zauważa, że celem Gorbaczowa nie była likwidacja Związku Radzieckiego, gdyż chciał jego przetrwania i w tym właśnie celu podjął szereg wspomnianych reform. W ich ocenie ostateczny upadek imperium nastąpił niejako wskutek niepowodzenia jego pierwotnego planu.