Jeszcze kilka lat temu trening crossfit był w naszym kraju dość egzotyczną formą aktywności fizycznej. Większość bywalców siłownik skupiała się na ćwiczeniach siłowych mających na celu głównie rozwój muskulatury i siły. Jednakże moda na trening crossfit dotarła zza oceanu także do Polski i dość szybko podbiła rodzimy rynek. Obecnie ciężko jest znaleźć siłownię czy też klub fitness, który by nie oferował zajęć z crossfitu. Coraz więcej osób ćwiczy zgodnie z tą metodyką. Wraz ze wzrostem popularności rośnie też ilość osób zastanawiających się nad tą formą aktywności. Jeśli Ty również jesteś niezdecydowany być może poniższe podsumowanie głównych zalet i wad crossfitu pomoże Ci podjąć ostateczną decuzję.

Zalety crossfitu

Trening crossfit ma wiele zalet. Po pierwsze jest to idealna forma ćwiczeń fizycznych dla osób, które mają niewiele wolnego czasu. Zazwyczaj czas pojedynczej jednostki treningowej nie trwa więcej niż 50-60 minut. W tym czasie jesteśmy w stanie przećwiczyć wszystkie większe grupy mięśniowe – podobnie jak w przypadku treningu FBW. Kolejnym plusem treningu crossfit jest jego różnorodność. Szerokie spektrum ćwiczeń wykorzystywanych na zajęciach sprawia, że treningi nie są monotonne. Poza tym zaskakiwanie organizmu nowymi wyzwaniami pozwala szybciej poprawiać sprawność i wydolność. I co chyba najważniejsze, trening crossfit pozwala rozwijać zarówno siłę, gibkość, moc, koordynację ruchową oraz wytrzymałość. Jest to świetna propozycja dla osób pragnących zachować ogólną sprawność organizmu.

Wady crossfitu

Nie jest jednak tak, że trening crossfit jest pozbawiony wad. Należy pamiętać, że intensywność jednostki treningowej jest zazwyczaj bardzo wysoka. Może to zwiększać ryzyko kontuzji, zwłaszcza w przypadku osób, które nie wypracowały jeszcze poprawnej techniki wykonywania poszczególnych ćwiczeń. Ponadto różnorodność treningu sprawia, że bardzo ciężko jest skupić się na rozwoju pojedynczej cechy składającej się na ogólną sprawność. Jeśli zatem zależy Ci np. nad rozwojem siły, trening crossfit będzie pod tym względem mniej efektywny niż trening typowo siłowy. Jak każda aktywność crossfit ma zarówno plusy jak i minusy. Samemu należy zdecydować, że jest tym na czym w danej chwili nam zależy.