Kettlebell, odważniki kulowe, giria. Te trzy określenia odnoszą się do tego samego sprzętu ćwiczeniowego. Historia odważników kulowych sięga XVIII wieku. Właśnie wówczas zostały wymyślone przez Rosjan. Pierwotnie głównym przeznaczeniem było wykorzystanie ich do treningów siłowo-wytrzymałościowo żołnierzy. Od przynajmniej kilkunastu lat przebojem wdzierają się do światu fitness. Wielkim propagatorem treningu z wykorzystaniem kettlebell jest Pavel Tsatsouline – założyciel organizacji StrongFirst. Każda osoba zainteresowana dbaniem o własną sprawność fizyczna powinna zaznajomić się z możliwościami jakie daje trening z wykorzystaniem odważników kulowych.

Wszechstronny trening

Kettells uważa się powszechnie za bardzo wszechstronne narzędzie treningowe. Dzięki dużej funkcjonalności pomagają rozwijać nie tylko siłę. Dzięki odważnikom kulowym można także z powodzeniem pracować nad koordynacją ruchową, gibkością i wytrzymałością. Sporą popularność zyskują dzięki crossfitowi, który wykorzystuje wiele ćwiczeń tradycyjnie kojarzonych z wykorzystaniem girii. Nie można także nie wspomnieć o korzystnym wpływie na stabilizację centralną, która jest niezwykle ważna i często zaniedbana w społeczeństwie wiodącym siedzący tryb życia. Duża intensywność treningów pomaga spalić nadmiar tkanki tłuszczowej i zadbać o wydolność sercowo-naczyniową.

Czy to coś dla mnie

Przy odrobinie zaangażowania w naukę techniki wykonywania ćwiczeń można powiedzieć, że trening z kettlebells sprawdzi się praktycznie u każdej osoby. Może być szczególnie przydatny jako uzupełnienie takich dyscyplin jak sporty walki. Ogromną zaletą jest fakt, że do treningu potrzebna jest mała ilość sprzętu i przestrzeni. Tak naprawdę do skutecznego przećwiczenia całego ciała wystarczą 2 dobrze dobrane odważniki i kilka metrów kwadratowych płaskiej podłogi. Jednakże aby maksymalnie wykorzystać korzyści płynące z treningów z kettlami warto na początku przygody zainwestować w kilka zajęć z dobrym trenerem. Wówczas będzie można dokładnie zapoznać się z techniką wykonywanych ćwiczeń i uniknąć dzięki temu kontuzji.