Ciąża to czas, kiedy wiele kobiet decyduje się na zmniejszenie aktywności fizycznej. Część przyszłych mam decyduje się zmniejszyć intensywności treningów lub całkowite zaniechać chodzenia na siłownię czy też fitness. Jednakże, regularne ćwiczenia w czasie ciąży mogą przynieść wiele korzyści zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Oczywiście ciąża to szczególny czas, więc trzeba przestrzegać pewnych zasad zapewniających bezpieczeństwo rozwijającemu się dziecku. Jeśli jednak lekarz nie stwierdzi żadnych poważnych przeciwwskazań całkowite zaniechanie aktywności fizycznej nie jest konieczne.

Zalety ćwiczenia w ciąży

Przede wszystkim, regularne ćwiczenia w ciąży przyczyniają się do utrzymania dobrej kondycji fizycznej. W znaczący sposób może pomóc to w łagodzeniu niektórych typowych dolegliwości związanych z ciążą, takich jak bóle pleców, zmęczenie czy wzdęcia. Ponadto, aktywność fizyczna pomaga utrzymać zdrowy poziom wagi oraz wpływa pozytywnie na nastrój i samopoczucie. Dodatkowo aktywność fizyczna może pomóc przygotować się na trudu porodu. Sam poród potrafi być wymagający fizycznie i trwać wiele godzin. Zachowanie dobrej kondycji będzie miało niebagatelne znaczenie w tym szczególnym dniu. Ponadto okres rekonwalescencji po porodzie będzie krótszy i przyszła mama będzie lepiej przygotowana do nowych obowiązków jeśli podczas ciąży właściwie o siebie dbała.

Zachowaj ostrożność

Oczywiście, przed podjęciem treningów w ciąży, warto skonsultować się z lekarzem oraz z trenerem personalnym. Pomogą oni dostosować ćwiczenia do indywidualnych potrzeb i możliwości organizmu. W ciąży należy zachować ostrożność, unikać ćwiczeń, które mogą spowodować uraz lub przeciążenie. Odpadają z pewnością aktywności takie jak skoki czy nagłe zmiany pozycji ciała. W czasie ciąży, najbezpieczniejsze ćwiczenia to te o niskiej intensywności. Świetnie sprawdzą się spacery, joga, pływanie czy jazda na rowerze stacjonarnym. Ważne jest również, aby unikać ćwiczeń,  które wymagają pozycji leżącej na plecach po pierwszym trymestrze ciąży. Pozwoli to uniknąć niskiego ciśnienia tętniczego oraz utrudnienia przepływu krwi. Istotne jest także zadbanie o odpowiedni ubiór oraz nawodnienie organizmu podczas treningu w ciąży. Należy unikać nadmiernego wysiłku fizycznego, a także pilnować odpowiedniej ilości snu i wypoczynku.