Paweł Szopa, założyciel marki odzieżowej Red is Bad, jest znany ze swojej bliskiej relacji z prezydentem Andrzejem Dudą i byłym premierem Mateuszem Morawieckim. Jak niedawno ujawnił portal Onet, w ciągu zaledwie trzech lat na konta Szopy wpłynęły pieniądze o łącznej wartości pół miliarda złotych. Premier Donald Tusk już zapowiedział, że zajmie się tą sprawą.

Donald Tusk, w swoim wpisie na Twitterze, nawiązał do artykułu opublikowanego na Onecie w poniedziałek, wyraźnie wyrażając swoje zdanie na temat sytuacji. Wskazał, że Prokurator Generalny będzie musiał zbadać wszystkie przypadki „kradzieży zgodnej z procedurami”. Uznał to za rosyjski patent stosowany przez PiS na dużą skalę w Polsce, zapowiadając jednocześnie, że taka praktyka nie przejdzie bez konsekwencji.

Dziennikarze portalu Onet ujawnili, że podczas rządów PiSu doszło do zawarcia specyficznego sojuszu między władzami a twórcą Red is Bad, Pawłem Szopą. W rezultacie tego sojuszu, publiczne pieniądze były przekazywane na niespotykaną dotąd skalę. Szopa stał się dla rządu Morawieckiego dostawcą wszystkiego – od sprzętu ochronnego w czasie pandemii po agregaty prądotwórcze podczas konfliktu zbrojnego.