Jeśli dbamy o cały swój majątek i każdego członka rodziny, to ubezpieczenie zwierzaka też jest oczywiste. Jednak nie każdy wie, jak ono wygląda i jakie są warunki ubezpieczenia kotów.

Z tego artykułu dowiesz się, jak zadbać o pupila i jego bezpieczeństwo dzięki ubezpieczeniu. Sprawdzimy, co taka polisa obejmuje i kiedy nie otrzymamy pieniędzy.

Co obejmuje ubezpieczenie zwierząt domowych?

Opłacając ubezpieczenie, zapewniamy sobie wsparcie finansowe wybranej przez nas firmy na wypadek różnych szkód. Dotyczy to utraty i uszkodzenia mienia, a także problemów zdrowotnych. Najczęściej wybieranymi są ubezpieczenie na życie i polisa mieszkaniowa. Ale przecież nasze pupile też potrzebują pomocy. Zwierzęta domowe ulegają różnym wypadkom i chorują. Warto ubezpieczyć psa, kota, a także konia, żeby móc im zapewnić lepszą opiekę weterynaryjną i pokryć straty, jakie zwierzak może wyrządzić. Ubezpieczenie wypłacane jest też na opiekę po wypadku komunikacyjnym i gdy nastąpi śmierć zwierzęcia w wyniku choroby lub wypadku – pokrywa koszty uśpienia, pochówku i kremacji, a nawet zakupu nowego futrzaka. W polisie nazywane jest to NNW psa lub kota.

Ważnym punktem, który obejmuje ubezpieczenie kota, jest zapewnienie opieki w czasie hospitalizacji właściciela. Człowiek może spokojnie zająć się swoim leczeniem wiedząc, że zwierzę jest bezpieczne i nakarmione.

Ubezpieczenie kota z polisy mieszkaniowej

Ciekawą opcją jest zapis w niemal każdej polisie mieszkaniowej, który obejmuje ubezpieczenie psa i kota, a także wszelkie inne zwierzęta domowe. U jego podstaw leży traktowanie zwierząt, jako ruchomego wyposażenia domu. W podstawowych polisach mieszkaniowych zwierzęta objęte są ochroną na wypadek:

  • zdarzeń losowych (pożar, powódź, choroba, wypadnięcie przez balkon, uderzenie pojazdu mechanicznego),
  • działania osób trzecich (kradzież zwierzęcia, otrucie, celowe lub przypadkowe okaleczenie),
  • zaginięcia.

Możesz się zabezpieczyć finansowo na wypadek choroby i pobytu kota w klinice weterynaryjnej (Home Assistance). Pomaga to zająć się pupilem każdemu, nawet w trudnej sytuacji materialnej. Ale to nie wszystkie możliwości.

Dużym wsparciem w opiece nad zwierzęciem jest dostęp do infolinii weterynaryjnej, gdzie szybko otrzymamy pomoc.

Dlaczego warto ubezpieczyć kota? Dodatkowe opcje

Zakres ubezpieczenia nieruchomości jest wyjątkowo korzystny dla właścicieli zwierząt wychodzących, takich jak koty. Warto zaznaczyć, że towarzystwa ubezpieczeniowe nie pytają o wiek zwierzęcia. Przy podpisywaniu umowy nieistotna jest też rasa kota czy psa. To wszystko nie wpłynie na wysokość składki. W ramach jednej polisy mieszkaniowej można ubezpieczyć nierasowe koty, psy i wiele innych najpopularniejszych zwierząt domowych.

Ochronę ubezpieczeniową pupil ma zapewnioną przez cały okres obowiązywania polisy.

W przypadku zwierząt domowych trzeba pamiętać, że koszty ponoszone są nie tylko w wyniku choroby czy wypadku. Warto znaleźć ubezpieczyciela, u którego ubezpieczenie kota z polisy mieszkaniowej obejmie pakiet OC w życiu prywatnym. Uwzględnia on zniszczenie mienia osoby trzeciej przez kota i inne zwierzę. Dotyczy to również takich szkód jak podrapanie i ugryzienie osoby trzeciej.

Kiedy ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania?

Wiele związanych z posiadaniem zwierząt sytuacji jest objętych ochroną ubezpieczeniową. Jednak firma ubezpieczeniowa może nie wypłacić odszkodowania w ściśle określonych sytuacjach. Zaliczają się do nich:

  • śmierć kota lub psa z przyczyn naturalnych i w wyniku choroby zaczętej przed podpisaniem polisy,
  • szkoda powstała podczas przeprowadzki,
  • ukąszenie przez kleszcza,
  • przeniesienie choroby z człowieka na zwierzę,
  • hodowanie w celach komercyjnych,
  • rażące zaniedbywanie zwierzęcia przez właściciela,

Również brak wymaganych szczepień i posiadanie kota żyjącego półdziko są powodami wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela.

Jak ubezpieczyć konia?

Konie są szczególnym rodzajem zwierząt domowych. Większość polis obejmuje je w ramach ubezpieczenia ruchomości tak, jak psa lub kota. Ogólne warunki ubezpieczenia nie przewidują dodatkowych wymagań w przypadku tych zwierząt. Ochrona obejmuje koszty leczenia i pokrycie szkód na rzecz osób trzecich, np. ugryzienie lub kopnięcie kogoś przez konia, zniszczenie pola lub trawnika na innej posesji, uszkodzenie samochodu i mienia publicznego podczas przejażdżki.

Dla osoby posiadającej konia do celów rekreacyjnych jest to wystarczające. Rolnicy ubezpieczają te zwierzęta trochę inaczej. Szczegóły ubezpieczenia rolniczego i odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania są pod tym linkiem. Warto wiedzieć, jak można poszerzyć ochronę koni.

Koszt ubezpieczenia i wysokość świadczeń

Jak już wspomnieliśmy, ubezpieczenie dla kota i innych zwierząt nie bierze pod uwagę rasy czy ceny zwierzęcia. Niezależnie od ich wartości i ilości cena polisy będzie jednakowa. W zależności od ubezpieczyciela koszt ubezpieczenia kota to kwota kilkuset złotych (od 250 do nawet 700). Różni się też zakres ubezpieczenia, dlatego zalecamy zapoznanie się z warunkami różnych firm.

Wartość pupila jest ważna przy wypłacaniu odszkodowania. W przypadku rasowych zwierząt sumy ubezpieczenia są wyższe. Posiadanie zwierząt wiąże się z dużymi wydatkami, dlatego warto je ubezpieczać w ramach ruchomości. To tania opcja, która jest wsparciem w kryzysowej sytuacji.