Rower to nie tylko najbardziej ekologiczny środek transportu, ale dla wielu osób także hobby i styl życia. Niestety, jednoślady mogą okazać się łakomym kąskiem dla złodziei! Dlatego warto rozważyć ubezpieczenie roweru od kradzieży, które zapewni nam odszkodowanie w razie utraty sprzętu. Ubezpieczyciele określają tę polisę mianem rowerowego casco. Zapewnia ono również ochronę na wypadek uszkodzenia naszego jednośladu. Przeczytaj artykuł i poznaj szczegóły dotyczące takiego ubezpieczenia!

Czym jest i jak działa ubezpieczenie casco roweru? 

Polisa casco roweru, nazywana też rowerowym AC, działa podobnie jak ubezpieczenie autocasco dla samochodu. Chroni nas na wypadek uszkodzenia lub zniszczenia jednośladu w różnych sytuacjach losowych, a także zapewnia odszkodowanie w razie kradzieży. Jeśli zatem jesteś posiadaczem drogiego sprzętu i boisz się jego utraty, będzie to najlepsza metoda na zabezpieczenie się przed działaniem złodzieja. 

Casco roweru często jest składnikiem ubezpieczenia dedykowanego cyklistom, które może zawierać również NNW, OC rowerzysty, assistance lub inne elementy w zależności od oferty danego ubezpieczyciela

Samo rowerowe casco obejmuje najczęściej: 

 • Kradzież: Towarzystwo wypłaci odszkodowanie, jeśli rower lub jego wyposażenie zostaną skradzione – zarówno z zamkniętego pomieszczenia, jak i „z ulicy”. 
 • Uszkodzenie: Ubezpieczyciel pokryje koszty naprawy lub wymiany roweru, jeśli zostanie on uszkodzony w wyniku wypadku, kolizji, upadku, wandalizmu lub innego zdarzenia losowego (również huragan, powódź czy pożar). 
 • Pomoc medyczną lub akcję ratowniczą:. Towarzystwo pokryje koszty akcji ratowniczej, jeśli rower zostanie np. uwięziony w trudno dostępnym miejscu.

Kiedy warto ubezpieczyć rower od kradzieży? 

Ubezpieczenie roweru od kradzieży będzie doskonałą opcją dla osób, które chcą chronić swój jednoślad nie tylko przed atakiem złodzieja, ale także zniszczeniem i uszkodzeniem. Jeśli wartość Twojego sprzętu jest wysoka i martwisz się o jego bezpieczeństwo, najlepszym rozwiązaniem będzie właśnie zakup takiej polisy. Rozważ casco roweru, biorąc pod uwagę poniższe powody: 

 • Posiadasz drogi jednoślad: 

Jeśli zainwestowałeś sporo pieniędzy w swój rower, jego kradzież będzie dla Ciebie ogromną stratą finansową! W takiej sytuacji polisa casco może zapewnić Ci odszkodowanie, które umożliwi zakup nowego sprzętu o podobnej wartości.

 • Ryzyko kradzieży: 

Istnieją szczególne okoliczności, które zwiększają ryzyko kradzieży jednośladu. Jeśli mieszkasz w dużym mieście, a Twoja dzielnica nie uchodzi za najbezpieczniejszą lub często parkujesz rower w miejscach publicznych, ubezpieczenie casco roweru może być dobrym sposobem na uchronienie się przed stratą.

 • Użytkowanie roweru w różnych miejscach:

Jeśli często przemieszczasz się jednośladem w różnych miejscach, np. po mieście, w lasach lub uczestniczysz w rajdach rowerowych, ubezpieczenie może chronić Cię przed kradzieżą niezależnie od lokalizacji. 

 • Brak ufności wobec dostępnych zabezpieczeń:

Jeśli nie wierzysz w to, że jakiekolwiek zabezpieczenia mogą powstrzymać złodzieja przed kradzieżą Twojego jednośladu, ubezpieczenie roweru od kradzieży będzie najlepszą formą ochrony przed stratami. Pamiętaj jednak, że większość ubezpieczycieli będzie wymagała stosowania narzuconych w umowie zabezpieczeń, takich jak np. łańcuch ze stali hartowanej. 

Ile kosztuje ubezpieczenie roweru od kradzieży? 

Jednym z ważniejszych pytań, jakie zadają osoby poszukujące oferty ubezpieczenia roweru od kradzieży, jest jego cena. Otóż często jest to zaledwie jeden ze składników polisy rowerowej, dlatego nie można jednoznacznie określić wysokości składki za samo casco. Jedyną opcją jest wykupienie takiej ochrony w dostępnym pakiecie – takim, jak np. PZU Rowerzysta. 

Koszt ubezpieczenia roweru od kradzieży mogą uzależniać następujące czynniki: 

 • Wartość roweru: Im droższy jednoślad, tym wyższa składka.
 • Wiek jednośladu (data zakupu): Starsze rowery są zazwyczaj tańsze w ubezpieczeniu. Niestety większość towarzystw ubezpiecza tylko jednoślady do określonego wieku.
 • Miejsce zamieszkania i obszar użytkowania: W dużych miastach ryzyko kradzieży jest większe, co oznacza wyższe składki. Zakres terytorialny także ma znaczenie – polisa może działać zarówno w Polsce, jak i na obszarze Europy i całego świata. 
 • Zakres ubezpieczenia: Polisa casco roweru, w zależności od wybranej oferty, może obejmować kradzież z włamaniem lub także kradzież z ulicy.
 • Rozszerzenia: Ubezpieczenie może zawierać dodatkowe opcje, które stanowią zwykle integralną część pakietu dedykowanego rowerzyście – NNW, usługi assistance, ochrona przewożonego bagażu. Może to podnieść cenę polisy. 

Jeśli chcesz sprawdzić, ile dokładnie zapłacisz za ubezpieczenie swojego roweru od kradzieży lub za cały pakiet dedykowany cyklistom, skorzystaj z kalkulatora rowerowego na stronie CUK Ubezpieczenia: https://cuk.pl/kalkulator-rowerowy

Ubezpieczenie roweru od kradzieży – oferta PZU 

Obecnie niemal każde towarzystwo proponuje klientom ubezpieczenie roweru od kradzieży. PZU ma jednak wyjątkową ofertę dedykowaną rowerzystom. Zapewnia ona kompleksową ochronę cyklisty i jego jednośladu. Oto szczegóły tej propozycji: 

 • Jest to rozbudowana ochrona skierowana do klientów indywidualnych, którzy korzystają z roweru rekreacyjnie.
 • Pakiet PZU Rowerzysta obejmuje: Ubezpieczenie NNW, assistance rowerowy powypadkowy, casco roweru, OC Rowerzysty, ubezpieczenie bagażu. 
 • W ramach casco roweru będącego składnikiem ubezpieczenia „PZU Rowerzysta” towarzystwo oferuje odszkodowanie w przypadku uszkodzenia, zniszczenia, kradzieży lub rabunku roweru i jego wyposażenia. Udział własny wynosi tylko 5% sumy ubezpieczenia w każdej szkodzie. 
 • Dzięki ubezpieczeniu roweru od kradzieży w PZU zyskujesz gwarancję, że Twój rower będzie chroniony nawet w przypadku kradzieży ze stojaka rowerowego. Jedynym wymogiem towarzystwa jest posiadanie zabezpieczeń wymienionych w OWU. Szczegóły tej oferty wraz z możliwością zakupu polisy online znajdziesz np. na stronie CUK Ubezpieczenia