Polskie Linie Kolejowe PKP podjęły decyzję o realizacji projektu nowej linii kolejowej łączącej Kraków z Myślenicami. Jest to część szeroko zakrojonego planu rządu, nazwanego Programem Kolej Plus. Całość inwestycji, która obejmuje projektowanie linii, została wyceniona na kwotę przekraczającą 22 miliony złotych. Projekt ma zostać ukończony w ciągu 35 miesięcy i zakłada realizację nowoczesnej linii kolejowej o długości około 22 kilometrów.

Piotr Hamarnik, reprezentujący zespół prasowy PKP PLK, poinformował w poniedziałek o podpisaniu umowy z konsorcjum dwóch firm – BBF i IDOM Inżynieria, Architektura i Doradztwo. Zawarte w niej postanowienia dotyczą przygotowania pełnego pakietu dokumentacji projektowej oraz sprawowania nadzoru autorskiego nad budową nowej trasy kolejowej łączącej Kraków i Myślenice. Wykonawcy umowy mają na realizację tego zadania 35 miesięcy.

Projektowany odcinek kolei między Krakowem a Myślenicami ma stanowić nową linię o długości około 22 kilometrów, rozpoczynającą się w krakowskich Swoszowicach i kończącą w centrum Myślenic. Wzdłuż trasy przewidziane są różne konstrukcje inżynierskie, takie jak tunele, wiadukty czy estakady. Ponadto, zaplanowano utworzenie tzw. mijanki o długości 7 km, która umożliwi pociągom kursowanie z częstotliwością około pół godziny. Na trasie powstaną również stacje i przystanki, takie jak Lusina, Konary, Olszowice, Kąty, Krzyszkowice, Polanka i stacja Myślenice. Prędkość pociągów na tej trasie ma wynosić od 80 do 120 km/h, a czas podróży między Krakowem a Myślenicami jest szacowany na około 40 minut.