Coraz większa grupa inwestorów mająca w planie budowę nowoczesnego domu zadaje sobie pytanie, czy występujące coraz powszechniej w projektach domów panoramiczne okna w kuchni i powiększone przeszklenia to jedynie moda, czy zdający egzamin z funkcjonalności zabieg architektoniczny? Czy większe i liczniejsze przeszklenia to jedynie oddech nowoczesności, czy sensowny krok w stronę poprawy komfortu użytkowania nowego domu? Odpowiedź brzmi – i jedno i drugie. Sprawdźmy dlaczego szkło nie tylko nadaje stylowego charakteru domowi, lecz również podnosi jego walory użytkowe.

Dom przy Alabastrowej 62

Więcej światła na kuchennym blacie.

Jednym z elementów nowoczesnej architektury, projektowanym w domach jednorodzinnych jest panoramiczne okno w kuchni. Taki rodzaj stolarki znajduje się zazwyczaj dosyć nisko, zaraz nad roboczym blatem. Zachodzi tym samym pytanie, czy przez takie okno w ogóle jesteśmy w stanie coś zobaczyć?
Zazwyczaj panoramiczne okno umieszcza się stosunkowo nisko, bezpośrednio nad obszarem roboczym, co rodzi pytanie, czy takie okno faktycznie pozwala nam cokolwiek przez nie  dojrzeć, skoro jest poniżej linii naszego wzroku? To pytanie jest jak najbardziej uzasadnione z perspektywy racjonalnego podejścia do sprawy. Chociaż przez panoramiczne, wąskie okno nad kuchennym blatem oczywiście możemy obserwować otaczający ogród lub ulicę, to w gruncie rzeczy jego główna funkcja nie polega na tym.

Analizując projekty domów nowoczesnych dojdziemy do wniosku, że charakteryzujących się one dużą ilością przeszkleń. Najczęściej uczęszczana strefa pobytu dziennego – o czym powiemy później – zazwyczaj otrzymuje odpowiednie oświetlenie dzięki naturalnemu światłu, a widok na zieloną część ogrodu dostępny jest z salonu. Niskie i szerokie okno kuchenne, lub okna narożne pełnią zatem rolę raczej oświetlającą niż widokową. Podziwianie relaksującej zieleni natury lepiej sprawdzi się z wygodnej sofy w salonie, niż z obszaru kuchennego, gdzie zazwyczaj trwa intensywna praca. Nowoczesna stolarka okienna tego typu nie tylko wprowadza światło bezpośrednio do miejsca codziennych kulinarnych czynności, ale także staje się unikalnym elementem dekoracyjnym kuchni.

Musimy w tym wypadku podjąć decyzję, jakie okna wybrać – stałe, które cieszą się coraz większą popularnością, czy może uchylne? To już osobista kwestia, konieczna do ustalenia przez inwestora, ale szerokie okna w kuchni to zdecydowanie nie tylko chwilowy trend, ale wyraźnie funkcjonalny element podnoszący jakość mieszkania w nowoczesnym domu. Projekty domów z dużymi przeszkleniami stanowią coraz większą ofertę wśród gotowych rozwiązań, dlatego bez trudu powinniśmy znaleźć dom odpowiedni dla siebie.

Dom przy Przyjemnej 18 bis

Stała witryna w salonie – czy warto stawiać na FIX-y?

Stałe okna w postaci szerokich witryn w branżowym języku są określane jako FIX-y.

Ich konstrukcja nie wymaga stosowania zawiasów i okuć pozwalających otwierać skrzydło. Składają się z ramy aluminiowej, lub z PCV oraz bezpiecznej szyby o dużych wymiarach.

Pomimo że na pierwszy rzut oka można by przypuszczać, że okno, którego nie da się otworzyć nie znajdzie szerokiego zastosowania w jednorodzinnych domach, ich popularność z roku na rok rośnie. Projektanci przygotowując nowoczesne projekty domów, że okna nieotwierane posiadają wiele plusów, gdy są mądrze wykorzystane i dobrze dopasowane do koncepcji.

Duże, szerokie i stałe przeszklenia – umożliwiające doświetlenie pomieszczeń, podkreślenie nowoczesnego stylu budynku, znajdują zastosowanie, zarówno w niewielkich projektach domów parterowych, jak i okazałych willach z poddaszem. Zastosowanie FIX-ów w wykuszu, lub jako fragmentu ściany zewnętrznej optycznie powiększa przestrzeń i pomaga osiągnąć wrażenie otwartości domu na zieleń ogrodu i przydomowy taras.

Okna nieotwierane mogą pełnić doskonałą rolę jako uzupełnienie dla okien uchylnych, na przykład poprzez połączenie skrzydła drzwi balkonowych z oknem nieotwieranym, co całkowicie zwiększa dostępność światła do wnętrza. Zauważalna jest także rosnąca tendencja do stosowania okien stałych w sypialniach. Większe panoramiczne okno w sypialni nie tylko wpuści więcej światła do wnętrza, ale również nada pomieszczeniu wyjątkowego charakteru.

Dom przy Czekoladowej

Aby uzyskać wrażenie, że nasz dom jest słoneczny i otwarty na zieloną strefę natury coraz powszechniej wykorzystuje się duże przeszklenia, zarówno w postaci panoramicznych okien w kuchni, jak i stałych elementów w salonie, czy sypialni. Współczesna technologia, którą stosują dobrze przemyślane projekty domów, pozwala zaopatrzyć się zarówno w stolarkę o dużej wytrzymałości, jak i doskonałych parametrach termoizolacyjnych. Dziś już nie musimy się bać dużych przeszkleń, dlatego że nowoczesne szkło pozwala w zimie absorbować energię słoneczną do naturalnego ogrzewania wnętrza. Duże przeszklenia, wykonane z odpowiednich materiałów, potrafią być ciepłe, dlatego nie zwiększają nakładów na ogrzewanie budynku.