Przywódca Węgier, Victor Orban, zdecydował się ustąpić podczas szczytu Unii Europejskiej w Brukseli, co umożliwiło Ukrainie otrzymać pakiet pomocy finansowej w wysokości 50 mld euro. Polityka blokowania Orbana nie zdobyła szerokiego poparcia, a niemieckie media stwierdziły, że po raz pierwszy wyraźnie zarysowano granice tej strategii.

Portal informacyjny tygodnika „Der Spiegel” zauważył, że niespodziewany charakter porozumienia i prędkość jego zawarcia były zaskoczeniem. Dotychczas Orban był postrzegany jako bezkompromisowy, aczkolwiek pragmatyczny, negocjator. Zdaniem dyplomatów, ostatni okres jego rządów charakteryzował się jednak coraz większymi zmianami kursu politycznego.

Jak podkreślono w analizach, premier Węgier stale argumentował nowymi przeszkodami uniemożliwiającymi mu udzielenie poparcia dla pomocy finansowej przewidzianej dla Ukrainy.

„Spiegel” zauważył, że ani słowacki polityk Robert Fico, którego wcześniej uznawano za potencjalnego sojusznika Orbana, ani włoska prawicowa populistka Giorgia Meloni, nie chcieli dołączyć do jego obozu. Zwrócono uwagę na to, że niewiele krajów członkowskich UE doświadczyło takiego stopnia izolacji jak Węgry. Wydaje się, że strategia premiera Orbana osiągnęła swoje granice.”