Po długotrwałych pertraktacjach, przywódcy 27 krajów Unii Europejskiej doszli do porozumienia w czwartek. Zdecydowali o udzieleniu finansowego wsparcia Ukrainie na kwotę 50 miliardów euro z budżetu UE. Szef węgierskiego rządu, Viktor Orban, który przez długi czas opierał się tej decyzji, teraz wyjaśnia swoje powody oraz przedstawia, co skłoniło go do zmiany stanowiska.

Orban, korzystając z mediów społecznościowych, przypomniał o rozmowach dotyczących planu pomocy finansowej dla Kijowa, które zostały przerwane w grudniu. Powodem tego były dwie kwestie ważne dla Węgier, które nie znalazły rozwiązania.

Węgierski lider wyraził swoje obawy, że środki unijne, których Budapeszt do tej pory nie otrzymał od Komisji Europejskiej, mogą w końcu trafić do Ukrainy. Wyraził również swoje obawy dotyczące faktu, że przez zbyt długi czas i bez odpowiedniej kontroli fundusze były oddawane Ukrainie do dyspozycji.

Orban podkreślił jednak, że po wielu rozmowach Budapeszt otrzymał propozycję, która spełniała ich oczekiwania, i zdecydował się na jej przyjęcie. Wyraził również swoje zadowolenie z pozytywnej reakcji rynków i środowiska biznesowego na tę decyzję.