Wielka Brytania będzie kontynuować szkolenia ukraińskich żołnierzy. Informację podała w poniedziałek stacja Sky News a potwierdził resort obrony.

Brytyjski minister obrony Ben Wallace potwierdził informacje podane przez brytyjską stację telewizyjną dodając, że programy szkoleniowe Ukraińców na brytyjskich poligonach pierwotnie planowane na trzy tygodnie potrwają o dwa tygodnie dłużej. Szef resortu wskazał, że w tym dodatkowym czasie ukraińscy żołnierze naucza się walki w okopach a także korzystania z pojazdów wojskowych.

Sky News wyjaśniło, że kurs szkoleniowy, który przechodzą Ukraińcy opiera się na podstawowym szkoleniu brytyjskiej piechoty obejmującym obsługę broni, pierwszą pomoc na polu walki, terenoznawstwo oraz taktykę patrolowania. Dodatkowe dwa tygodnie, o które przedłużone zostało szkolenie to czas na dodatkowe, bardziej zaawansowane treningi takie jak choćby walka w okopach oraz w warunkach miejskich, używanie pojazdów wojskowych a także ćwiczenia na polu walki w warunkach symulacji bojowych.

Oferta szkoleń dla ukraińskich żołnierzy przedstawiona została w Kijowie w czerwcu przez ówczesnego premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona. Wówczas wskazywał on, że w ramach programu w ciągu 120 dni można przeszkolić nawet 10 tysięcy żołnierzy. Od tamtej pory do brytyjskiego programu dołączyło tez siedem innych krajów: Dania, Finlandia, Norwegia, Szwecja, Litwa, Kanada i Nowa Zelandia. Sky News w swoim materiale podała, że na poligonach w Wielkiej Brytanii przeszkolono od uruchomienia programu już około 4,7 żołnierzy ukraińskich.