Wielki sukces włoskich służb ścigania. W poniedziałek podano do informacji publicznej wiadomość o zatrzymaniu jednego z bossów mafii sycylijskiej. Matteo Messina Denaro, który ukrywał się przez ostatnie 30 lat wpadł w ręce policji. Przez wielu Denaro jest uważany za ostatniego ojca chrzestnego mafii sycylijskiej. Jednakże ten niekwestionowany, wielki sukces włoskich służb nie oznacza końca zmagania się z przestępczością zorganizowaną we Włoszech.

Wielki mafijny boss

Matteo Messina Denaro był jednym z szefów mafii Cosa Nostra. Jego ojcem był Francesco Messina, znany pod pseudonimem „Ciccio”. „Ciccio” był szefem jednego z regionów będących pod wpływem mafii sycylijskiej. Ponadto za sojusznika miał znanego z okrucieństwa Toto Riino. Denaro szybko został protegowanym Riino. Od dłuższego czasu na Matteo Messino ciąży wyrok dożywocia za dokonanie i współudział w licznych morderstwach. Ponieważ przez wiele lat skutecznie ukrywał się przed służbami włoski sąd wydał wyrok zaocznie. Najprawdopodobniej brał udział w niesławnym zabójstwie Giovanniego Falcone i Paolo Borsellino w 1992 roku. Była to głośna sprawa zamachu na dwóch sędziów śledczych pracujących nad rozbiciem włoskiej mafii. Denaro był ostatnim wielkim szefem sycylijskiej mafii pozostającym na wolności.

Zatrzymanie bosa

Do zatrzymania doszło w poniedziałek, 16 stycznia, około godziny 9.30. Ujęcie mafiosa miało miejsce na terenie prywatnej kliniki La Maddalena. Denaro przechodził w tej klinice leczenie onkologiczne. Wcześniej Messina miał przejść operacji usunięcia raka. Leczenie nowotworu okazało się być tropem, który pomógł włoskiej policji ująć przestępcę. W akcji aresztowania udział brało ponad 100 funkcjonariuszy. Zaplanowana akcja obejmowała zabezpieczenie samej kliniki ale także okolicznych ulic. Natomiast premier Włoch w odniesieniu do ujęcia bosa mówiła o „wielkim zwycięstwie” Włoch. Oficjalnie opublikowała w mediach społecznościowych podziękowania dla wszystkich funkcjonariuszy pracujących nad sprawą. Należy jednak pamiętać, że to zdecydowanie nie jest koniec walki z przestępczością zorganizowaną na terenie Włoch.