Plan poszerzenia swojej politycznej grupy poprzez skierowanie zaproszeń do liderów Fideszu z Węgier i francuskiego Zjednoczenia Narodowego (RN) został ogłoszony przez włoską agencję informacyjną, odwołując się do źródeł z Prawa i Sprawiedliwości (PiS). Rozwinięcie tej koalicji ma na celu włączenie do niej partii, które po wyborach w czerwcu zostaną po raz pierwszy wprowadzone do Parlamentu Europejskiego.

Ansa, włoska agencja, podkreśla, że na pewno jest to strategia PiS, mająca na celu przyciągnięcie do grupy portugalskiej partii Chega. Obecnie ta partia jest członkiem grupy Tożsamość i Demokracja (ID), do której należy również włoska Liga pod przywództwem Matteo Salviniego.

Natomiast informatorzy z PiS poinformowali Ansa, że jeżeli ich strategia nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, są gotowi dołączyć do nowo utworzonej grupy. Taka grupa miałaby w swoim składzie RN, Fidesz i Ligę, ale bez udziału Braci Włochów, partii premierki Włoch Giorgii Meloni (obecnie członka Europejskich Konserwatystów i Reformatorów – EKR) oraz Alternatywy dla Niemiec (AfD). Ostatnia z partii została niedawno wykluczona z grupy ID za kontrowersyjne wypowiedzi jednego z jej eurodeputowanych, które interpretowane były jako apologia zbrodniczej niemieckiej formacji SS.