Cukrzyca to jedna z popularniejszych chorób na całym świecie. Jej objawy bardzo często są mylące i o chorobie dają znać, gdy ta jest już w zaawansowanym stadium. Musimy pamiętać, że jest to bardzo poważna choroba, która może prowadzić do niebezpiecznych powikłań. Kluczem do zdrowia może być regularne badanie, a także prowadzenie zdrowego trybu życia. Każdy z nas powinien również posiadać podstawową wiedzę na temat cukrzycy, jej typów, objawów a także przyczyn jej powstawania. Tego wszystkiego dowiecie się z tego artykułu.

Typy cukrzycy oraz przyczyny jej powstawania

Przede wszystkim powinniśmy wiedzieć czym jest cukrzyca. Jest to choroba metaboliczna polegająca na zaburzeniach funkcjonowania insuliny w organizmie. Insulina natomiast jest hormonem, który reguluje poziom cukru w naszym ciele. Możemy wyróżnić dwa podstawowe typy cukrzycy. Cukrzyca typu 1 występuje najczęściej u dzieci i nastolatków. W tej odmianie choroby, nasz układ immunologiczny atakuje i niszczy komórki beta trzustki. Na skutek tego organizm powoli przestaje wytwarzać insulinę. Na ten typ cierpi około 15-20% wszystkich chorych na cukrzycę. Jest to cukrzyca insulinozależna. Nie możemy jej zapobiec. Cukrzyca typu 2 najczęściej dotyka osób dorosłych. Jest to najpopularniejszy typ cukrzycy. Bardzo często, osoby, które na nią cierpią, zmagają się także z otyłością oraz nadciśnieniem tętniczym. W tym przypadku trzustka nadal wytwarza insulinę, jednak organizm osoby chorej uodparnia się na nią i przestaje ją odpowiednio przyswajać. Jakie mogą być przyczyny cukrzycy? Przede wszystkim złe nawyki żywieniowe. Do zachorowania na to schorzenie może prowadzić także otyłość, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia snu, długotrwały stres oraz zespół Cushinga.

Objawy cukrzycy

Na początku objawy cukrzycy mogą być bardzo subtelne. Szczególnie w przypadku cukrzycy typu 2. Dlatego wiele osób trafia do lekarza o wiele za późno. Pierwszymi objawami, które pojawiają się u chorych są suchość w ustach i nadmierne pragnienie. Osoby cierpiące na cukrzycę cierpią na częste oddawanie moczu. Następnie pojawiają się osłabienie, senność i zmęczenie. Może również wystąpić uczucie ciągłego głodu. Wszystkie skaleczenia i rany u chorych na cukrzycę goją się znacznie dłużej i ciężej. Osoby, które mają cukrzycę mogą zaobserwować też nagłe spadki masy ciała, przyspieszony oddech oraz suchość skóry, czy też osłabienie mięśni. Jeśli zauważymy u siebie któreś z tych objawów, warto wybrać się do lekarza, który skieruje nas na podstawowe badania.