Przed pojawieniem się pierwszego dziecka każdemu rodzicowi towarzyszy stres. Internet jest pełen list potrzebnych rzeczy, które często wzajemnie się wykluczają. Warto wiedzieć, że każde dziecko i każda rodzina ma inne potrzeby, dlatego wyposażenie domu, w którym ma pojawić się nowonarodzone dziecko to kwestia bardzo indywidualna.

Przestrzeń do spania dla dziecka – konieczna przed powitaniem noworodka

Przygotowania na pojawienie się dziecka w domu należy rozpocząć od przygotowania miejsca do spania. Zaleca się, by do ukończenia minimum 6 miesiąca życia dziecko spało w jednym pokoju z rodzicami. Ale gdzie powinno spać dziecko? Rynek miejsc do spania dla dzieci jest bardzo rozbudowany.

Do wyboru mamy: łóżeczka, dostawki, kosze Mojżesza, a także różnego rodzaju kołyski.

Łóżeczko szczebelkowe

Najbardziej popularnym wyborem jest łóżeczko dziecięce. To od upodobań rodziców będzie zależał design łóżeczka. Tradycyjne łóżeczka dla niemowląt charakteryzują się prostotą wykonania. Na rynku znajdziemy także do wyboru łóżeczka w stylu vintage czy też łóżeczka dla prawdziwych księżniczek z baldachimem.

Najważniejsze by łóżeczko miało możliwość obniżenia wysokości materaca. Dzięki temu będzie ono rosło wraz z dzieckiem i będzie bezpieczną przestrzenią do spania na każdym etapie rozwoju naszego niemowlęcia. Dodatkowym plusem łóżeczka może okazać się możliwość wyjmowania szczebelków, co umożliwi starszemu niemowlakowi samodzielne i jednocześnie bezpieczne opuszczanie łóżeczka.

Dostawka do łóżka

Dostawka do łóżka staje się coraz częściej wybieranym wyposażeniem mieszkania młodych rodziców. Stwarza ona możliwość bezpiecznego dopasowania przestrzeni dla dziecka do łóżka sypialnianego rodziców. Ogromną zaletą dostawki ponad tradycyjnym łóżeczkiem są jej dużo mniejsze rozmiary, dlatego idealnie sprawdzi się ona w małych sypialniach.

Uważa się, że dzieci w dostawkach śpią lepiej, dlatego, że czują bliskość rodzica. Niestety dostawka będzie służyć zdecydowanie krócej niż szczebelkowe łóżeczko.

Kosz Mojżesza

Na pierwsze miesiące życia dziecka doskonale sprawdzi się także pleciony kosz Mojżesza. Jest lekki i daje możliwość dużej mobilności. Młoda mama może zabrać ze sobą przestrzeń do spania dla swojej pociechy wszędzie gdzie jest to potrzebne. W sprzedaży są dostępne specjalne dodatkowe płozy, dzięki którym w łatwy sposób przemienimy kosz w delikatną kołyskę.

Ze względu na swoje niewielkie rozmiary kosz Mojżesza nada się na pierwsze 3-4 miesiące życia dziecka. Później należy pomyśleć o innym rozwiązaniu.

Gniazdko/kokon

Kokon to materiałowy materacyk, który może przydać się podczas drzemek nowonarodzonego dziecka. Dzięki swoim niewielkim rozmiarom daje on dziecku poczucie bezpieczeństwa. Warto pamiętać, że dziecko odłożone w gniazdku powinno być cały czas pod opieką czujnego oka mamy lub taty.

Wybór materaca dla noworodka

Przestrzeń do spania dla dziecka wybieramy według swoich preferencji, a także możliwości lokalowych i finansowych. Warto jednak zadbać o odpowiednio dobrany materac, który da dziecku dobry komfort spania. Materacyk dla dziecka powinien być przewiewny, średnio-twardy i posiadać ok 10 cm wysokości. Spośród szerokiej oferty materacy dla noworodków i niemowląt warto wybrać te lateksowe lub piankowe.

Należy pamiętać aby odpowiednio zabezpieczyć materacyk dziecięcy przed bardzo prawdopodobnym przemoczeniem. W tym celu warto zaopatrzyć się w nieprzemakalne maty ochronne, które najlepiej nałożyć pod prześcieradło.

Jak przygotować się na dziecko w domu?

Jak przygotować się na dziecko w domu? To pytanie zadają sobie wszyscy przyszli rodzice. Lista potrzebnych rzeczy powinna zawierać przede wszystkim rzeczy dopasowane do potrzeb dziecka i rodziców. Konieczne jest stworzenie dla dziecka przestrzeni do pielęgnacji. Oprócz pieluch i miejsca do przewijania będziemy potrzebować akcesoriów do kąpieli dla dziecka.

Oferta wanienek dla dzieci jest bardzo szeroka. Znajdziemy wanienki wolnostojące, ze stelażem, sylikonowe wanny składane, a także takie z korkiem ułatwiającym wylewanie wody. To od potrzeb i możliwości rodzica zależy to z jaką wanienka będzie najwygodniej. Alternatywą dla wanienek są wiadra do kąpieli. Zajmują dużo mniej miejsca, dlatego świetnie sprawdzą się małych mieszkaniach. Niektórzy specjaliści uważają, że kąpiel niemowląt w wiaderku jest dużo bardziej bezpieczne niż kąpiel w tradycyjnej wanience.

Niezależnie od wybranego sposobu kąpieli warto wiedzieć, że nie ma konieczności aby noworodki czy niemowlęta były kąpane codziennie.