W ostatnim okresie złoty polski zanotował znaczące wzmocnienie w porównaniu do kluczowych walut na świecie, osiągając rekordowe poziomy, których nie obserwowano od początku 2020 roku. Premier Donald Tusk podkreślił, że za taką sytuację odpowiada solidna wiarygodność Polski na arenie międzynarodowej. Dodał również, że nie zamierza podejmować żadnych działań, które mogłyby negatywnie wpłynąć na ten stan rzeczy i doprowadzić do osłabienia polskiej waluty.

Złoty polski zdobywa przewagę nad dolarem, euro i innymi walutami. W ostatni poniedziałek cena dolara wynosiła 3,94 zł, natomiast za euro trzeba było zapłacić 4,27 zł. Były to najniższe stawki od lutego 2020 roku. Jeszcze przed upływem weekendu ceny tych walut oscylowały wokół wartości 3,96 zł dla dolara i 4,30 zł dla euro. Zauważalne jest też umocnienie złotego w stosunku do franka szwajcarskiego oraz funta brytyjskiego.

Niektórzy eksperci są zdania, że wzrost wartości złotego może wynikać z rezultatów niedawnych wyborów samorządowych, które rynki finansowe zinterpretowały jako pozytywne. Premier Donald Tusk odniósł się do tej kwestii podczas wtorkowej konferencji prasowej, podkreślając rosnącą potęgę naszej waluty.